НАЈДОБРИТE НОВИ ТРАНСПОРТНИ КОНЦЕПТИ ПРИКАЖАНИ НА ЦЕС 2020

Саeмот за потрошувачи на електроника – The Consumer Electronics Show (ЦЕС) ужива во својот 53 годишен јубилеј, започнувајки со својата работа во далечната 1967 година. Оваа година се одржа помеѓу 7-10 јануари, како и секогаш, во Лас Вегас.

На саемот за потрошувачка на електроника има технологија во безброј категории, од телевизори и слушалки до лаптопи, па дури и авиони.

Ова е прв настан во годината каде што медиумите може да ги прегледуваат скоро сите гаџети и уреди што ќе бидат објавени во текот на целата година. Исто така, тоа е златна можност за производителите на технологија да ги покажат концептите за уреди кои нема да дојдат на полиците уште една година или повеќе – ако воопшто дојдат.

ЕЛЕКТРОНСКИ ТРАНСПОРТНИ СРЕДСТВА НА ЦЕС 2020

Многу од не-автомобилите на годинешното издание на саемот за потрошувачка на електроника беа или скутери или концепти на автономен шатл. Се  чини дека скутерите и шатлот се подготвени да заземат поголема улога во урбаниот транспорт во наредните години, но тие се чувствуваат повеќе од трансформативни.

Иако електричните вертикални авиони за полетување и слетување (eVTOL), кои потсетуваат на хеликоптер со повеќе од ротори, не се нови на ЦЕС, нивниот седечки дел е поголем. Овозможувањето на безбедно, практично и достапно патување со авион на кратки растојанија ќе биде огромен предизвик, но оној што има потенцијал да го намали времето на патување, додека го намалува застојот на патиштата ќе биде во предност.

Хјундаи S-A1 eVTOL

Оваа година Хјундаи го претстави својот концепт на авиони S-A1 eVTOL, велејќи дека тој ќе се користи во претстојната такси-служба на Убер. (Убер вели дека услугата ќе започне со комерцијална работа во 2023 година.)

Во S -А1 седат четири патници и ќе има опсег од 60 милји, максимална брзина од 180 км/ч и можност за летање до околу 2.000 стапки над земјата, изјавуваат од Хјундаи. Исто така ќе требаат само пет до седум минути за надополнување на батеријата, и на крајот ќе може да лета автономно. Според Хјундаи, со повеќе ротори, S -А1 ќе биде потивок и побезбеден од хеликоптерот.

ТРАНСПОРТНИ КОНЦЕПТИ 6

Постојат голем број логистички, безбедносни и регулаторни пречки кои мора да се расчистат пред летачкото такси да стане реалност.

SONY’S VISION-S

ТРАНСПОРТНИ КОНЦЕПТИ 5

Концептските производи се исполнет гамбит. Тие честопати се преоптоварени со премногу амбициозни идеи, понекогаш до точката дека компанијата ги изгубила „конците“. Но, Сони се појави на овогодишниот ЦЕС со пример како исправно да сработиш еден концепт, електричниот седан Vision-S.

Компанијата сака да биде повеќе вклучена во светот на електричните и автономни возила и да сигнализира дека го изградила она што во основа е целосно функционален електричен седан. Vision-S е украсен со сензори на Sony, работи со Сони софтвер, и одлично ги одликува Сони производите и технологиите за забава. Сони можел да ги вгради овие идеи во некоја гејмерска пластика. Наместо тоа, компанијата избра да потроши време и пари создавајќи еднократен производ што работи, а со тоа да сигнализира до потенцијалните партнери и клиенти колку е подготвена да се посвети на битката.

ТРАНСПОРТНИ КОНЦЕПТИ 4

Штета што компанија тврди дека Vision-S никогаш нема да биде ништо друго освен еднократен концепт.

Mercedes-Benz Avatar-Themed

ТРАНСПОРТНИ КОНЦЕПТИ 3

Вие навистина треба да го предадете на Mercedes-Benz. Концептниот автомобил Vision AVTR аватарски инспириран на германскиот производител на автомобили е прилично огромна модерна објава за ЦЕС.

Извонреден дизајн? Проверете. Футуристичка технологија што всушност сеуште не функционира? Проверете. Зачувување на партнерство со популарната компанија за забава со цел да ја искористи својата интелектуална сопственост за да помогне во унапредувањето на пораките позади овој концепт на автомобил? Проверете и пак проверете. Згора на сето тоа, Мерцедес-Бенз помина цел час зборувајќи за Vision AVTR и за ништо друго.

ТРАНСПОРТНИ КОНЦЕПТИ 2

Дури го донесе Џејмс Камерон на сцената, а режисерот самоуверено изјави дека ние луѓето ќе се споиме со технологијата. Накрај тој покажа одредена концептна уметност за Аватар 2.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *