РЕТКО КАДЕ ПРИРОДАТА МОЖЕ ДА МУ ПРУЖИ НА ЧОВЕКОТ ТОЛКУ ЗАДОВОЛСТВО КАКО НА ЈАДРАН

Играта на водата, зеленилото и карпите едноставно ќе ве маѓепса по Јадранската магистрала. Не можете да одолеете на нивните убавини, па секој нареден километар возејки се покрај природните јадрански атракции претставува посебно задоволство!

Доколку патувате со сопствено возило, патувањето можете да го започнете од јужната страна преку Косово и Албанија и да излезете на магистралата кај Бар или доколку се решите од северната страна, ќе треба до Пиранскиот залив да се упатите преку Белград и Загреб.

Целата оваа должина изнесува околу 950 км и пожелно е патувањето да се распореди во неколку денови, а притоа да посетите повеќе места. Ова лето патувањето го започнавме од јужната страна на Јадранската магистрала и прво место на застанување ни беше Бококоторскиот залив, Црна Гора.

Раскошната вегетација во центарот на Тиват

Ограничена со карпите на Орјен и Ловќен од едната и Јадранското Море од другата страна, Бока ќе ви го покаже целиот свој сјај, особено наутро, додека сите сè уште спијат, а природата само се буди. Местото од кое го добило името е Котор , чиј стар град е одличен пример за зачувана средновековна архитектура и е вклучен во списокот на светско наследство на УНЕСКО.

Половина час пред Котор се наоѓа центарот на црногорскиот туризам, Будва , за која легендата вели дека ја основал Кадмос , основачот на Теба, а на само десет минути од Будва се наоѓа Свети Стефан , едно од најубавите места што може да ги понуди Црна Гора . Овој атрактивен град-хотел се наоѓа на островче и со текот на времето бил поврзан со копното.

Дубровник

Дубровник, бисерот на Јадранот, е град чија убавина го маѓепсува целиот свет и привлекува многу гости. Тоа е место со богато историско наследство, а највредниот дел од тоа наследство се импозантните ѕидини на Дубровник. Без разлика дали ја сакате антиката или не, Дубровник нема да ве остави рамнодушни!
Вековната Република Дубровник, на крилата на истата слобода, станала најголемата сила во овој дел на Јадранот, а нејзините бродови пловеле по морињата на светот сè до Англија, Индија и Америка.
Поглед на Дубровник од Јадранската магистрала
Денес Дубровник е вистински бисер на Медитеранот и место кое туристите едноставно го обожаваат! Имаат и зошто, затоа што е град со премногу историја. Монументалните ѕидови се долги речиси два километри , најстариот документ за поморското право во светот и најстариот европски закон за поморско осигурување се создадени во Република Дубровник, а тука е и најстарата европска аптека, која сеуште се користи за фармацевтски цели!

Макарска

Една од најпопуларните далматински дестинации е подеднакво позната по одличниот ноќен живот и прекрасното море, но многумина сепак ќе ја издвојат како центар на Макарската ривиера, една од најубавите делови на Јадранот.
Макарска, градското шеталиште
Центарот на истоимената Макарска ривиера е чест избор на македонските и странските туристи за летен одмор, што не треба да чуди, бидејќи главната градска плажа е долга речиси два километри, а ноќниот живот е најбогат во тој дел на хрватскиот Јадран. Покрај прекрасната плажа, боровите шуми и забавите, Макарска вреди да се посети и поради своите културни знаменитости и одличната гастрономска понуда.

Омиш

Омиш, град кој се наоѓа во срцето на Далмација, на само дваесетина километри од Сплит во правец на Макарска, е најпознат по три работи – пирати, плажи и реката Цетина. Додека од едната страна е ограден со стрмната Динара, над која се издигнува историската тврдина Фортица, од другата страна е опкружена со устието на реката Цетина и Јадранското Море, што е и најголема мамка за се повеќето туристи.
Устието на реката Цетина, Омиш
Низ многу векови, овој град имал различни имиња, но во поголемиот дел од историјата бил наречен Онеум , Олмисиум и Алмиса. Укрепениот град бил бранен со три познати тврдини – Фортиче , Мирабела и Вишеќ во кањонот на реката Цетина, од кои пиратите Омиши од 13 до 15 век го набљудувале овој дел од Јадранското Море.

Сплит

Сплит, најголемиот хрватски приморски град, е вистински туристички бисер. Секоја година го откриваат се повеќе гости, кои го посетуваат овој град со пребогато наследство.
Сплит
Сплит отсекогаш бил главен транзитен центар (покрај тоа, тој е едно од најголемите патнички пристаништа на Медитеранот), но и место каде што сакате да престојувае кратко и да го продолжите патувањето до некоја од другите крајбрежни дестинации или далматинските острови. Главно, би направиле кратка прошетка на палатата на Диоклецијан , која се наоѓа многу блиску до автобуската / железничката станица и пристаништето, и тоа е тоа.

Трогир

Трогир е еден од најубавите хрватски мали градови. Тоа е вистински град-музеј, место каде на секој агол никнуваат нови атракции и каде љубителите на историјата и уметноста ќе го пронајдат својот пат.

Трогир е еден од низата градови во Далмација кои се заштитени од УНЕСКО од 1997 година, а зошто се најде на таа листа најдобро објаснува самиот град. Имено, Трогир го основале античките Грци, а во текот на изминатиот век станал најдобро зачуваниот романо-готски град во Европа. Всушност, вистински град-музеј.

Трогир

Покрај добро сочуваните ѕидини, кулите и градските порти, овде можете да видите и прекрасни градски палати, бројни цркви и манастири, како и катедрала со уникатен портал. Покрај културниот туризам, Трогир нуди и гастрономски задоволства и „вистинскиот“ летен туризам – чисто море и прекрасни плажи, кои се наоѓаат не само околу градот, туку и на блискиот остров Чиово.

Шибеник

Шибеник, најстариот роден хрватски град на Јадранот, бил создаден како стара хрватска тврдина, а првпат се споменува во средината на 11 век во документот на кралот Петар Крешимир IV, поради што многумина сè уште го нарекуваат „град на Крешимир“.
Шибеник

Како што бил освоен од бројни владетели низ историјата, градот развил и изградил импресивна фортификациона архитектура, која најдобро може да се види преку неговите четири тврдини: Св. Никола , најпознатата ренесансна морска тврдина која се наоѓа на влезот на каналот Св. Анте, тврдината Св. Ивана , Шубиќевац и тврдината Св. Миховила , на која можете да се искачите и да имате прекрасен поглед на целиот залив!

Симболот на градот е катедралата Св. Јаков , граден повеќе од сто години и е вистински доказ за надареноста на неговите архитекти Јурај Далматинац и Никола Флорентинац , пред се затоа што е целосно изграден од камен, без употреба на други материјали и содржи повеќе од 70 портрети на неговите апсиди, поради што стана дел од светското наследство на УНЕСКО.

Опатија

Опатија бајна, како што ја нарекуваат многумина кои се заљубиле, е местото на самите почетоци на хрватскиот туризам, а денес е еден од најубавите и најорганизирани приморски градови. Доколку сакате релаксирачко патување или пријатен летен одмор, Опатија е одличен избор.
Опатија

Градот Опатија првпат се споменува во средината на 15 век, т.е. во 1453 година. Формиран е околу бенедиктинската опатија Св. Јаков , по што го добила своето име.

Развојот на туризмот во Опатија започна со изградбата на вилата Ангиолина , која е изградена од богатото риеканско бродарско и трговско семејство Скарпа . Бидејќи Иџинио Скарпа бил голем љубител на природата и засадил многу растенија околу куќата, околу истата се развил парк, а денес го претставува централниот парк на Опатија со околу 150 растителни видови.

Волоско, Опатијска ривиера

Скарпа се движел во високи кругови и брзо ја раширил веста за убавините на Опатија. Следеле посети на познати гости од тогашната елита, а набрзо се појавила идејата за Опатија како спа центар за богати туристи, што често се смета за почеток на хрватскиот туризам.

Крајбрежното шеталиште во Опатија

Кон крајот на 19. век во Опатија биле отворени бројни вили, викендички и хотели, а биле уредени шеталишта и паркови. Опатија е прогласена за климатско здравствено одморалиште во 1889 година и набрзо станала едно од најпознатите европски здравствени одморалишта, заедно со Кан и Ница.

Пула

Осмиот по големина хрватски град е познат пред се по својата прекрасна Арена, еден од најдобро зачуваните римски амфитеатри во светот. Сепак, Пула нуди многу повеќе од само една глетка.

Форумот, централниот градски плоштад, е седиште на градската управа, но и местото каде што се наоѓа Храмот на Август , објект кој првично бил изграден во чест на Август и божицата Рома, а кој често ја менувал својата намена низ вековите. Ако тргнете на исток по Улица Сергијевац , ќе стигнете до друга градска атракција – Сергиевачката капија , древна триумфална капија од која не би се срамеле ниту најголемите светски метрополи.

Пулска арена

Центарот на Пула е „надгледуван“ од Каштел , тврдина од 17 век, која сега е дом на Историскиот музеј на Истра . Покрај тоа што таму можете да направите кратко патување во историјата, вреди да се посети и поради одличниот поглед од ридот каде што се наоѓа замокот. Богатата историја оставила свој белег во прекрасните цркви и бројни други точки на интерес, како Римскиот театар или Зероштрасе во подземните тунели.

Пула има и неколку прекрасни места за капење во близина на градот, како што се Верудела или Златне стијене. Доколку сакате нешто поегзотично, прекрасните води на Камењак се на нешто повеќе од половина час од центарот на градот.

Сè на сè, иако не е толку позната како Ровињ или Пореч, Пула дефинитивно вреди да се посети, дури и на пола ден, а ако одлучите да ја запознаете подетално, може да се задржите повеќе време.

Ровињ

Ако Мотовун е најфотографираниот град во внатрешноста на Истра, тогаш Ровињ е секако градот кој привлекува најмногу внимание на истарскиот брег.

Стариот град на полуостровот со фасади во разни бои, средновековни тесни камени улици и плоштади и најпознатиот симбол на Ровињ – црквата Св. Еуфемија, со нејзината камбанарија која доминира низ целиот град, воодушевува многу посетители.

До црквата се наоѓа плато од кое можете да уживате во одличниот поглед на околниот архипелаг, додека од камбанаријата можете да уживате во птичјата перспектива на целиот Ровињ. Вреди да се спомене дека камбанаријата е висока дури 60 метри, а украсена е со бакарна статуа на светецот која се врти по својата оска доколку има силен ветер.

Ровињ, црква Св. Еуфемија

Центарот на градот на Ровињ станал полуостров дури во 18 век, кога бил поврзан со остатокот од градот со насип, а од поранешните седум градски порти, три останале денес, или четири ако се земе предвид аркадата Балби, поновиот влез во Стариот град.

На почетокот на 20. век во Ровињ започнува развојот на туризмот, а само еден век подоцна овој град има најмногу туристички ноќевања во Хрватска, што не треба да чуди, бидејќи се наоѓаат некои од најдобрите хотели на Јадранот овде, а гастрономската, велнес, спортска, како и понудата на разни настани е се побогата секоја година.

Навистина уште многу места долж Јадранската магистрала заслужуваат да бидат споменати, но тоа ќе го направиме во некоја наредна статија.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *