НАЈПОЗНАТИОТ ВОЗ СЕ ВРАТИ! ОРИЕНТ ЕКСПРЕС ЌЕ ГИ ПРЕЧЕКА СВОИТЕ ПРВИ ПАТНИЦИ ВО 2023 ГОДИНА

Од проектот за луксузен железнички туризам потпишан од Arsenale SpA, сега во соработка со Orient Express of Accor Group, доаѓа Orient Express La Dolce Vita кој ќе ги пречека своите први патници во 2023 година. Шест гарнитури на возови ќе се патуваат низ неколку иконски маршрути низ 14 региони и пошироко , вклучувајќи три меѓународни дестинации од Рим до Париз, Истанбул и Сплит. На магичното застанување во Рим ќе се појави првиот хотел Ориент Експрес, Минерва, кој треба да биде отворен во 2024 година.

Концептот за новите возови на Ориент Експрес Ла Долче Вита му оддава почит на „Ла Долче Вита“, историски период на гламур, радост на живот и уметнички жар во Италија во текот на 1960-тите. Со поддршка од Accor, официјалниот партнер за гостопримство на возот La Dolce Vita, и благодарение на партнерството со Trenitalia и Fondazione FS Italiane, агенцијата ги поканува патниците да патуваат преку повеќе од 16.000 километри железнички линии – од кои 7.000 километри не се електрифицирани и се остатоци од италијанската историја. Ориент Експрес Ла Долче Вита нуди нов начин на доживување на земјата: еколошка авантура каде што се истражуваат заборавените патишта, се откриваат скриени богатства и каде архитектонските триумфи заземаат централно место.

Дизајниран од Dimorestudio, глобалното архитектонско и дизајнерско студио основано од Емилијано Салчи и Брит Моран во 2003 година, возот Orient Express La Dolce Vita ја отелотворува италијанската уметност на живеење и сите нејзини прекрасни традиции со посовремен дух на патување. Раскошниот декор на возот ќе украси 12 делукс кабини, 18 апартмани и еден кралски апартман и ресторан, сите забележувајќи ја изработката, дизајнот и креативноста од 1960-тите и 1970-тите.

Во соработка со реномирани локални и меѓународни готвачи и сомелиери, патниците ќе доживеат услуга со 5 ѕвездички во возот, уживајќи во убавината и извонредноста на „Made in Italy“ преку наградуваните италијански вина и ексклузивната висока кујна. Пред поаѓањето од станицата Рома Термини, извршниот одбор на Ориент Експрес ќе ги пречека патниците нудејќи им избор на освежување во пријатен и елегантен простор, комплет со посветени услуги и персонал кој ќе им помогне.

Маршрутите се избрани за да создадат уникатни искуства за патување, сите способни да ги разбудат нашите пет сетила. Повеќето ќе започнат во Италија, откривајќи ги чудата на Алпите, буколичното село или рајските плажи на јужна Италија. Покрај тоа, три посветени маршрути ќе ве одведат низ осум земји, поврзувајќи го Рим со Париз, Истанбул и Сплит.

Паоло Барлета, извршен директор на Arsenale S.p.A објаснува: „Голема чест и привилегија е да се работи со Orient Express, еден од најпрестижните луксузни брендови во светот. Овој договор означува нова етапа за нашите возови La Dolce Vita – знак на доверба и почит што ја збогатува италијанската туристичка понуда. Ќе ги носиме патниците да откриваат нови маршрути, до уникатни места каде што ќе можат да доживеат искуство „Произведено во Италија“ со целосно наша топлина. Самото патување станува дестинација и Италија никогаш не била толку блиска и сензационална“.

Себастиен Базин, претседател и извршен директор на Accor, додава: „Во Accor, сметаме дека е огромна привилегија повторното лансирање на историскиот бренд Ориент Експрес за страсни и остроумни патници. Овие возови нудат нова визија за луксузно патување што е надвор од нашата фантазија. Нашата асоцијација со Групацијата Арсенале отвори нови хоризонти во совршена хармонија со наследството и филозофијата на Ориент Експрес и ја означува нашата постојана желба да продолжиме да одиме напред“.

Стивен Алден, извршен директор Рафлс и Ориент Експрес, Accor вели: „Возбудливо е да се оживее префинетиот номадски дух на Ориент Експрес за новата генерација патници. Оригиналната железничка рута беше иновативна во начинот на кој парадоксално ги спои културите – Западот со Ориентот, историјата со модерноста. Како мајстори на патувањето, сакаме да го оживееме ова „патување до друго место“ од стариот свет, кое влева стравопочит и да помириме одредени парадокси: патување и дестинација, чудење и инспирација, движење и размислување. Наспроти позадината на воодушевувачките панорами и уникатен спој на култури, убедени сме дека патниците ќе имаат незаборавни искуства во Италија со Ориент Експрес Ла Долче Вита.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *