ТОП 25 СВЕТСКИ АВИОКАРГО ПРЕВОЗНИЦИ

Најновите годишни податоци од консултантската компанија „Армстронг и Асошиејтс“ (А&А) ги потенцираат постојаните промени на пазарот на товарни превози во

Повеќе

ВО ПРИСТАНИШТЕТО РИЕКА – ТЕРМИНАЛОТ ЗАГРЕБАЧКА ОБАЛА ДАДЕН НА 50 ГОДИНИ ПОД КОНЦЕСИЈА

Во четвртокот (24 јуни 2021 година), Управниот одбор на управата на Пристаништето Риека донесе одлука за доделување концесија за развој

Повеќе

СОПСТВЕНИЦИТЕ ГО ПРОДАВААТ GEFCO, ЦЕНАТА Е 2 МИЛИЈАРДИ ЕВРА?

Руските железници и производителот на автомобили „Stellantis“ ја ставија на продажба француската логистичка компанија GEFCO, објави Ројтерс во средата (23-ти

Повеќе

ПОСТИГНАТ НАЧЕЛЕН ДОГОВОР ЗА ОТШТЕТА ПОРАДИ БЛОКАДА НА СУЕЦКИОТ КАНАЛ

Претставник на сопственикот и осигурител на гигантскиот товарен брод што го блокираше Суецкиот канал во март денес изјави дека е

Повеќе

РЕИЛ КАРГО АВСТРИЈА ЌЕ КУПИ 1400 НОВИ МОДУЛАРНИ ВАГОНИ

Австрискиот железнички оператор планира инвестиција од 200 милиони евра во обнова на товарниот возен парк. Подружницата на австриските федерални железници

Повеќе

СКАНИЈА ПО ПЕТТИ ПАТ СО НАСЛОВ ЗЕЛЕН КАМИОН

„Извонреден успех“ и „вредност за клиентот“ – вака го дефинира достигнувањето Стефан Дорски, виш потпретседател на компанијата и шеф на

Повеќе

СРБИЈА КАРГО И ХЖ КАРГО НАЈАВУВААТ ЗАЈАКНУВАЊЕ НА СОРАБОТКАТА

Пазарот полека се буди, а Србија Карго и Хрватски железници Карго „имаат потенцијал да ги задоволат сите потреби на економијата,

Повеќе

ВО ПОЛСКА ЗАПОЧНУВА ИЗГРАДБА НА ПРУГА ЗА ТЕСТ НА MAGRAIL ТЕХНОЛОГИЈАТА

Што претставува развојот на магреил технологијата – патување со брзина до 550 км/ч овозможено преку магнетски железнички систем што ги

Повеќе