12 ЗАБАВНИ ФАКТИ ЗА ТРАНСПОРТНИТЕ СИСТЕМИ ВО СВЕТОТ

Со многу необични и возбудливи методи на патување низ целиот свет, не е ни чудо што има многу забавни факти и статистики! Со овој напис ги разгледуваме некои од малку познатите методи на патување и невообичаените факти и бројки.

-Во секое време има над 60.000 луѓе во воздухот над САД.

-Една третина од светските аеродроми се наоѓаат во САД.

-Најкраткиот комерцијален лет е оној што заминува од шкотскиот остров Вестреј и се спушта во Папа Вестрај – тој трае само две минути.

-Најдолгиот лет на светот е од Сиднеј, Австралија до Далас, Тексас и трае околу 16 часа.

-Конкорд е најбрзиот авион на светот. Најбрзиот трансатлантски премин е направен на 7 февруари 1996 година кога летот на релација Њујорк – Лондон траел само 2 часа 52 минути и 59 секунди. Во споредба со просек од шест часа на стандарден авион. Конкордот е забранет да лета во 2003 година од здравствени и безбедносни причини.

-Автобусите на компанијата Блулајн во Индија се нарекуваат „убијци автобуси“ заради нивната опасна репутација.

-Стандардната мапа на подземната железница во Лондон која е позната на многумина, постои уште од триесетите години на минатиот век, но не е, како што некои веруваат, точен приказ за тоа како патува вашиот воз. Вистинската карта е објавена поради барањето според Законот за слобода на информации и ги покажува сите кривини и агли на кои патувате!

-Најбрзиот воз во светот е Маглев во Шангај, Кина кој може да помине 30,5 км за осум минути. Работи со маглев технологија, „магнетна левитација“, што значи дека нема триење, така што возилото буквално не е бучен при патување.

-Постојат 3.410 милијарди годишни патници кои се корисници на метрото во Пекинг. Ако ги набројуваме по бројност на годишни патници, следат: Токио, Сеул, Шангај, Москва, Гуангжу, Њујорк, Мексико Сити, Хонг Конг и Париз, кој ги завршува првите десет.

-Сите ескалатори на метро станиците во Делхи опремени се со единствена „сари стража“ што странично ја прати слободната облека, како што е женското сари, за да не се заглават во ескалаторот.

-Јапонските „куршум“ возови се секогаш чисти! Екипажот за чистење на возовите Шинкансен може да го исчисти целиот воз за седум минути и тој процес сега се нарекува „Театар Шинкансен“. Пребарај го на YouTube!

-Само 60% од системот на метрото во Њујорк е под земја и доколку сите пруги што го сочинуваат метро системот се постават во една линија, ќе се протегаат од Њујорк до Чикаго!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *