ПРВИОТ ЕЛЕКТРИЧЕН АВТОМОБИЛ НА КАРМА Е СУПЕРИОРНИОТ РЕВЕРО

После неколку години хибриди, Карма конечно е подготвена да го направи скокот на самостојно електрично возило – ЕВ.

Автомобилскиот производител претстави целосен електричен седан Revero GTE кој ќе ја претставува „високата палета“ на својата линија. Карма не ги откри моторите, но машината ќе биде изградена на Е-Флекс платформа и ќе испорача брзина од 96,56 км/ч за помалку од 3,9 секунди со електронско векторирање на вртежниот момент.

Основниот модел на возилото има батерија од 75 kW и ќе може да се управува до 320 километри со едно полнење, верзијата од 100 kW што пристигнува во исто време треба да извози 480 километри. Верзијата со „хипер-опсег“ што ќе пристигне неколку месеци подоцна ќе поминува 650 километри – ако имате пари за последната верзија, долгите патувања од град до град треба да бидат релативно едноставни.

Марката исто така ветува брзо полнење од 150kW што го полни GTE до 80 проценти за помалку од 30 минути. Ниту приближно не е толку моќен колку што е возилото на Тесла со 250 киловати или возилото на Порше од 350 киловати, но нема да мора да направите продолжена пауза за ручек за да го вратите возилото дома.

Цените се уште не се познати, но Карма планира да го направи електричниот Revero достапен во пролетта 2021 година (есента 2021 година во Кина и Европа). Ако Revero GT започна со цена околу 144,000 американски долари, сепак, може да се претпостави дека GTE ќе биде скап. Ова ќе биде конкурент на премиум ривалите како Tesla Model S Performance и Porsche Taycan Turbo, а да не зборуваме за конвенционалните луксузни седани.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *