ПЕТ ФУТУРИСТИЧКИ НАЧИНИ НА ТРАНСПОРТ ШТО ЌЕ ГО ТРАНСФОРМИРААТ НАЧИНОТ НА ПАТУВАЊЕ

Футуристичкиот развој во рамки на транспортниот сектор ќе влијае на транформирање на патувањето онака како ние што не го знаеме, воедно ќе  го подобруваат времето на патување, удобноста и безбедноста на патникот, но и заштитата на животната средина.

Технолошкиот напредок во транспортот ги оживеа начините на превоз што обично се наоѓаат во научната фантастика. Од супер-возови до самолетачки хеликоптери, начинот на кој патуваме никогаш нема да биде ист.

Hyperloop

Virgin Hyperloop – West Virginia

Концептот „Hyperloop“ беше воведен од пронаоѓачот и претприемач Илон Маск во 2012 година, кога тој најави дека инженерите од неговите компании „Тесла“ и „Спејс Икс“ ќе започнат да работат на пилот проект. Оваа ветувачка иновација со голема брзина се состои од цевки со намален притисок што содржат капсули под притисок со можност за превоз на патници од Сан Франциско до Лос Анџелес за само 35 минути со брзина до 700 км / ч.

Претприемачот одлучи да го отвори концептот со отворен код за да им овозможи на другите да ја надоградат неговата работа, што доведе до создавање на нови бизниси и групи посветени на унапредувањето на оваа технологија. Вирџин Хиперлуп Еден, поддржан од Ричард Бренсон, успешно проба со прототип на целиот систем во 2017 година и се надева дека целосно ќе имплементира оперативен систем во рок од три години.

Бидејќи сегашните системи се дизајнирани да нудат услуга на барање за патници, капсулите ќе можат да поаѓаат на секои неколку минути, што е многу поредовно од другите железнички мрежи и воедно ќе го намали времето на чекање.

Автономни хеликоптери

Тестирањето на патиштата на самовозечки автомобили во голем број земји беше многу рекламирано, но автономните летала треба да играат голема улога во иднината на системите за масовен транспорт. Воздухопловната фирма „Ербас“ успешно го заврши пробниот лет на своето електрично вертикално летало „Вахана“ за полетување и слетување (eVTOL) претходно оваа година, со летање од 53 секунди во воздух.

Компанијата се надева дека ќе создаде флота летала eVTOL и ќе ги позиционира на покривите во поголемите градови, овозможувајќи им на патниците да поминуваат низ густо населените области каде патниот сообраќај е во ќор-сокак. Ако сè оди според планот, целосно оперативно летало ќе биде готово во рок од две години.

Минатата година, компанијата за истражување на авијацијата Aurora Flight Sciences прикажа целосно автономен воен хеликоптер со кој може да се управува и од далечина. Користејќи напредни сензори за фотоапарати и технологија LIDAR на одборот – метод за снимање што го мери растојанието до објектот осветлувајќи го со пулсова ласерска светлина и мерејќи ги рефлектираните импулси со сензор – авионот може да избегне какви било пречки и самостојно изберете најсоодветен пат до дестинацијата.

Конкуренцијата во секторот автономни летала расте, „Убер“ и голем број кинески компании инвестираат многу во оваа растечка транспортна технологија.

Супер-маглев возови

Спроведувањето на технологијата за магнетна левитација (маглев) во транспортните мрежи низ целиот свет може да звучи како футуристичка идеја, сепак возовите што работат со системи маглев се во функција од 1984. Јапонскиот маглев воз од 2015 година достигна брзина од нешто повеќе од 600 км на час, но истражувачите од Southwest Jiaotong University од Кина тестираа ултра-брз прототип на воз куршум, базиран на технологија маглев, што потенцијално може да достигне брзина до 1.000 км на час.

Возовите супер-маглев ја користат истата основна технологија како и претходните верзии, освен оваа иновација за транспорт од следната генерација користи вакуумска цевка за да го намали триењето на воздухот и овозможува зголемени брзини. Овие возови не се очекува да бидат пуштени во употреба во следните неколку години, бидејќи традиционалните проекти за маглев сеуште се разгледуваат во голем број американски и азиски градови.

Предложениот систем за супер – маглев воз од голема вредност на релација од Вашингтон до Њујорк е близу до добивање на одобрување, воедно ќе го намали времето на патување помеѓу овие два града на еден час, за три часа помалку. Сепак, воведувањето супер-маглев возови на оваа рута може теоретски да го намали времето на патувањето до околу 30 минути.

Подигнати велосипедски патеки

Технолошкиот напредок во транспортот не може да биде ограничен на самите начини на транспорт, но исто така ги вклучува и површините по кои се патува. Создавањето мрежа на подигнати  велосипедски патеки што се поставени над градските улици, не само што ќе го направи велосипедизмот помалку опасен и поудобен, туку може да го намали метежот на автопатите.

Во градот Ксиамен во југоисточна Кина минатата година се  изгради најдолгата подигната велосипедска патека во светот. На 17 стапки над патот, патеката од 7,6 км нуди врски со јавни начини на транспорт на 13 точки.

Иако во моментов има само неколку од овие амбициозни мрежи на друго место во светот, германскиот производител на автомобили БМВ сака да го промени ова. Производителот на автомобили, во соработка со Универзитетот Тинги во Кина, неодамна го претстави предлогот за изградба на патеки со високи велосипеди за начините на транспорт, како што се електронски велосипеди и електрични скутери во Шангај.

Оваа футуристичка рута би била составена од затворена, покачена цевка, што им овозможува на велосипедистите да возат во текот на целата година во удобност, благодарение на целосната контрола на климата. Веќе има стотици милиони електрични велосипеди во Кина кои можат да ги користат овие патеки и овој број рапидно расте, бидејќи земјата се бори со сериозно загадување на воздухот.

Паметни патишта

Над милион луѓе годишно гинат во сообраќајни несреќи, со уште десетици милиони повредени. Појавата на паметни патишта поврзани со Интернет (IoT) може значително да помогне да се намалат смртните случаи на патиштата, бидејќи сензорите за патишта со можност за IoT можат веднаш да комуницираат со паметните автомобили за најдобрите начини за да се избегнат опасностите или неповолните услови на патот.

Португалски проект, кофинансиран од Европската унија, треба да создаде околу 1.000 километри паметни патишта во земјата. Оваа програма ќе биде серија на врвни технологии за транспорт инсталирани на патот, олеснувајќи ја безжичната комуникација помеѓу инфраструктурните јазли на патот и паметните автомобили.

Не само безбедносните проблеми можат да помогнат во решавањето на технолошки овозможените патишта, со што Шведска неодамна заврши пилот проект со кој два километра патот се претвори во електрифицирана патека што ги надополнува со струја електричните автомобили и камиони додека возат.

Во иднина, безжични полначи на батерии ќе се најдат под патиштата, помагајќи да се намали нивото на загадување на воздухот и практично се елиминира потребата од фосилни горива за напојување на автомобилите.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *