ЛУФТХАНЗА ЌЕ ОТПУШТИ 29.000 ВРАБОТЕНИ ДО КРАЈОТ НА ГОДИНАТА

БЕРЛИН (Ројтерс) – „Луфтханза“ ќе отпушти 29.000 вработени до крајот на годината, односно германската авиокомпанија ќе укине нови 10.000 работни места во својата матична земја следната година, бидејќи се бори да се справи со коронавирусот, објави агенцијата во неделата.

Авиокомпанијата и нејзините подружници, Еуровингс, Швајцарската, Австриската и Бриселската авиокомпанија, ги намалија своите возни редови, возниот парк и персоналот, а авионските патувања не се очекува да се вратат на нивото пред пандемијата пред 2025 година.

Повикувајќи се на неименувани извори на компанијата, весникот „Билд ам Зонтаг“ соопшти дека „Луфтханза“ ќе укине 20.000 работни места надвор од Германија, додека исто така ја продава својата угостителска единица „ЛСГ“, која вработува 7.500 лица, со што вкупниот персонал се сведува на 109.000 лица.

Следната година, нови 10.000 работни места ќе бидат укинати во Германија. Веќе потрошија преку 3 милијарди евра (3,64 милијарди долари) од државната помош од 9 милијарди евра што ги обезбедија на почетокот на годината.

„Луфтханза“ има 27.000 превработени, изјави извршниот директор Карстен Спор минатиот месец, дури и кога авиокомпанијата им вети на синдикатите да не прават принудени отпуштања за возврат за кратења на бонусите и други исплати.

Договорот за намалување на трошоците и заштеда на работни места во „Луфтханза“. според резултатите од гласањето ја доби поддршката на мнозинството членови на синдикатот Верди, кои работат во германската авиокомпанија.

Официјално соопштение се очекува во наредниве денови.

Договорот со Верди уследи по повеќемесечни преговори, за време на кои синдикатот го обвини раководството дека сака да ги намали работните места дури и по преземањето на спасувачката програма за да оперира со своите авиони.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *