ИНЦИДЕНТИ НА СКОПСКИОТ АЕРОДРОМ

Во речиси 100-годишната историја на македонското воздухопловство, секако имало и одреден број инциденти на и над скопскиот аеродром.

Подолу е списокот на познати инциденти:

На 22 октомври 1951 година, на летот од Белград во близина на Скопје се случи несреќа на Douglas DC-3/C-47A-20-DK на JAT – Jugoslovenski Aerotransport (регистрација на авион YU-ACC).  Во несреќата загинале 12 лица.

На 24 јули 1992 година, Антонов Ан-12БК управуван од Волга-Днепр ерлајнс (CCCP-11342) се приближувал до скопскиот аеродром кога зафатила силна бура со грмотевици.  Пилотите се обиделе да ја избегнат бурата со грмотевици, но ја изгубиле ориентацијата затоа што не ја знаеле точната позиција поради нефункционалниот DME на аеродромот за нивната дестинација.  Авионот удрил во планина кај Тетово на надморска височина од 1600 метри, загинале сите 8 патници.

На 5 март 1993 година, Fokker 100 на Palair Macedonian Airways, PH-KXL, полетувајќи од скопскиот аеродром почнал силно да вибрира и паднал зад пистата по неколку силни движења на навалување;  Животот го загубија 83 од 97 патници.  Причина за несреќата е немање одмрзнување на крилата на авионот.

На 12 јануари 2008 година, хеликоптер Мил Ми-17 на македонското воздухопловство, кој патувал од Мостар на пат кон скопскиот аеродром, се урнал во густа магла на рид кај Катлановско Блато и изгорел. Сите 11 патници загинале.

На 13 февруари 2009 година, авионот на летот OS780 на Austrian Airlines, Bombardier Dash 8 Q400, на редовен лет од Скопје за Виена, не можејки да ја повлече опремата за слетување по полетувањето принудно е слетан на скопскиот аеродром.

На 14 ноември 2011 година, приватен лет Соката ТБМ700Н (ТБМ850) од аеродромот во Мастрихт Ахен до Скопје удрил во неколку дрвја и при слетувањето се приближи до светлото на пистата. Авионот ја пропуштил пистата и слетал на тревникот. Сите петмина патници успеале неповредени да се спасат. Авионот бил сериозно оштетен и испратен на поправка на аеродромот Тарбес-Лурд-Пиринеј на Хенс-Соката.

На 11 февруари 2012 година, летот 848 на Чех Ерлајнс, Боинг 737-55С, слетал во Скопје од Прага бидејќи од леталото било пријавено чад. Алармирани се пожарникарите на аеродромот и брзата помош. Авионот претрпел мала штета, а сите патници се спасени неповредени.

На 06.09.2016 година приватен „Пајпер ПА-34-200Т Сенека II“ удрил кај велешко Ветерско при приближување за слетување во Скопје.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *