АВИОТАКСИ „ЛИЛИУМ“: „ИНТЕР-СИТИ НА НЕБОТО“ СТАНУВА НАЈГОЛЕМИОТ ЗАЛОГ НА АВИО ИНДУСТРИЈАТА

Том Ендерс, поранешен развоен менаџер на „Ербас“ се приклучи на надзорниот одбор на германската компанија за електрични воздушни такси „Лилиум“, практично помагајќи и на поранешната конкуренција, бидејќи „Ербас“ развива и воздушни такси.

Во Лилиум, 62-годишникот сака да посочи дека верува во успехот на младата компанија, додека критичарите продолжуваат да наоѓаат нова храна. После пожарот на тест моделот, нема повеќе тестови за летање скоро една година.

Ова не го спречи 35-годишниот основач на компанијата Даниел Виганд неодамна да објави уште поамбициозни временски рамки за почеток на работа и понатамошен развој. Веќе до крајот на 2023 година, т.е за две години, авионите од првата серија треба да бидат одобрени за еден пилот плус четири патници.

Како би се постигнала оваа цел, според истражувањето на ВЕЛТ, досега се случи најголемата структурна промена зад сцената во компанијата, која изнајми зграда на аеродромот Оберпфафенхофен, непосредно до Минхен.

Целокупниот развој и производство на моделите, вклучително и имотот, патентите и вработените од Лилиум ГмбХ се ангажиран во новата компанија Lilium eAircraft GmbH како подружница.

На нејзино чело е 56-годишниот екс специјалист за производство на Ербас, Дирк Гебсер.

Компанијата на овој начин создава структура на здружување како голема корпорација, иако досега нема полетано ниту еден модел со екипаж.

Конкурентите во индустријата за авио-такси во иднина се веќе понапред како на пример, германскиот конкурент Волокоптер и кинескиот производител ЕХанг, кој веќе нуди автономни туристички летови во Хонг Конг.

Неколку компании ширум светот се потпираат на развојот на мини авиони и летачки објекти слични на хеликоптери. Во Германија, стартап компаниите Волокоптер и Лилиум се меѓу пионерите.

Компанијата се потпира на посебен деловен модел. Моделите треба да летаат до 300 км/ч не на кратки растојанија, туку на растојанија до 300 километри. Еден вид ICE воз во воздухот. Лилиум не само што сака да ги произведува моделите, туку и да работи како давател на услуги на летови.

Но, дотогаш има уште пречки. На Лилиум му требаат разни одобренија од надзорниот орган на Европа ЕАСА, како за компанијата, така и за моделите. Едноставно конструирањење на летачки такси и превоз на патници не е можно.

Во индустриските кругови, на амбициозниот распоред кој е зацртан од Виганд се гледа со голем скептицизам.

„Во 2024 година, првите клиенти ќе уживаат во нашата услуга, а во 2025 година сакаме да работиме на неколку пазари“, изјави Виганд за „Франкфуртер алгемајне цајтунг“.

Познато е дека прво се развива варијанта на модел за еден пилот плус четири патници. Но, тоа е само почеток. Виганд зборува за скалирање, т.е. сè е поголемо. Следниот чекор е тогаш авиотакси со 15 седишта, а понатаму целосно развиени е-авиони, како што се дискутира во индустријата, кои би имале 50 или 60 места.

На индустриските форуми се шпекулира дека Лилиум наскоро би можел да излезе во јавноста со идеите на новиот главен финансиски директор Џефри Ричардсон од САД индиректно преку финансиски возила.

Се вели дека тој ќе се додворува на финансиските пазари. За да соберете пари на берзата, потребни ви се добри вести. По долга пауза, Лилиум Џет повторно ќе полета на пролет. Тоа ќе бидат итно потребните нови слики за новите инвеститори.

One thought on “АВИОТАКСИ „ЛИЛИУМ“: „ИНТЕР-СИТИ НА НЕБОТО“ СТАНУВА НАЈГОЛЕМИОТ ЗАЛОГ НА АВИО ИНДУСТРИЈАТА

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *