КОПЕР И РИЈЕКА НЕ ЈА ДЕЛАТ САМО ЖЕСТОКАТА КОНКУРЕНЦИЈА, ТУКУ И ПАРТНЕРСТВОТО

Минатата недела во пристаништето Копер беа во работна посета словенечкиот министер за инфраструктура Јернеј Вртовец, хрватскиот министер за поморски работи,

Повеќе

ВО КИНА ИСПЛОВИ ПРВИОТ АВТОНОМЕН КОНТЕЈНЕРСКИ БРОД

По неколкумесечно опширно тестирање, Шандонг Порт Груп го лансираше контејнерскиот брод од 300 TEU ZHI FEI , управуван од Navigation

Повеќе

ПРИСТАНИШТАТА ВО ШАНГАЈ И ХАМБУРГ СТАНУВААТ ТЕСНИ ГРЛА

Податоците за поморскиот превоз што ги презентираше во вторникот „шефот“ на Kuehne + Nagel, Ве натера да седнете и да

Повеќе

OCEAN NETWORK EXPRESS (ONE) ЌЕ ПОЧНЕ ДА ГИ КОРИСТИ ВОЗОВИТЕ НА METRANS ЗА КОНТЕЈНЕРСКИ ПОМЕЃУ ЕВРОПСКИТЕ ПРИСТАНИШТА И ВНАТРЕШНОСТА

OCEAN NETWORK EXPRESS – ОНЕ е шестата по големина компанија за транспорт на контејнери во светот. Нејзината промена кон железничкиот

Повеќе

КОНТЕЈНЕРСКОТО ПРИСТАНИШТЕ ВО ШАНГАЈ ПОВЕЌЕ НЕ МОЖЕ ДА БИДЕ ВО ЧЕКОР СО РАКУВАЊЕТО СО СТОКАТА ПОРАДИ КОРОНА МЕРКИТЕ

Шангај е најважната точка за претовар на стоки до и од Кина. Но, во огромното пристаниште во Шангај, управувањето со

Повеќе

КОРОНА ЗАКЛУЧУВАЊЕТО ВО ШАНГАЈ СЕ ПРОДОЛЖУВА НА НЕОДРЕДЕНО ВРЕМЕ

Заклучувањето во Шангај е продолжено на неодредено време, потег што фрла дополнителна несигурност врз кинеските ланци на снабдување, бидејќи се

Повеќе

АЗИСКИТЕ БРОДОВЛАСНИЦИ СЕ ПРЕД ЕВРОПСКИТЕ

Кинеските компании ја удвоија својата флота за десет години и станаа втор најголем фактор во бродскиот прекуокеански транспорт. Според најновиот

Повеќе

СО КАПАЦИТЕТ ОД 24.004 TEU, EVER ALOT ГИ РУШИ РЕКОРДИ

Речиси завршениот контејнерски брод Ever Alot неодамна беше претставен на јавноста во бродоградилиштето Џиангнан Чангксинг, Кина. Со капацитет од 24.000

Повеќе

НАЈГОЛЕМИОТ ПРОБЛЕМ ВО 2022 ГОДИНА ЌЕ БИДЕ ДА СЕ НАЈДАТ МЕСТА НА КОНТЕЈНЕРСКИТЕ БРОДОВИ?

Обезбедувањето простор на контејнерските бродови би можело да биде најголемиот предизвик за логистичкиот сектор во 2022 година, според новото истражување

Повеќе