MAN TRUCK & BUS ЌЕ ПРОГЛАСИ 9 500 РАБОТНИЦИ ЗА ТЕХНОЛОШКИ ВИШОК КАКО ДЕЛ ОД ПЛАНОВИТЕ ЗА РЕСТРУКТУИРАЊЕ

Производителот на комерцијални возила MAN објави дека ќе намали 9 500 работни места во сите области на компанијата во Германија,

Повеќе

„КАМПЕРСКО КОМБЕ“ – ИЗНЕНАДУВАЧКИ ПОБЕДНИК ВО ВЕЛИКА БРИТАНИЈА ЗА ВРЕМЕ НА ПАНДЕМИЈАТА СО КОВИД 19

За време на пандемијата на КОВИД 19 и потребата од социјално дистанцирање во Велика Британија доведе до зголемена побарувачка на

Повеќе

НАСКОРО „ЕЛЕКТРОНСКИ УЗДИ“ И ЦРНИ КУТИИ ВО НОВИТЕ ПАТНИ ВОЗИЛА

Според новите регулативи на ЕУ, од 2022 година на сите нови автомобили, комбиња, камиони и автобуси продадени во Европската унија

Повеќе

ФОТОГРАФИИ СО НЕВЕРОЈАТНА УБАВИНА НА КЛАСИЧНИ МОТОЦИКЛИ

Фотографот и графички дизајнер Пол Клифтон од Годалминг, Англија  има снимено неверојатни фотографии од ретро мопеди со восхитувачки графички приказ

Повеќе

НАЈГОЛЕМАТА КОЛЕКЦИЈА НА МИКРОВОЗИЛА ВО СВЕТОТ Е ПРОДАДЕНА НА АУКЦИЈА

Музејот Брус Вајнер микрокар е музеј во Медисон, Џорџија,САД во кој била сместена голема колекција на микровозила. Музејот е создаден

Повеќе

ПОБРЗ ПРОМЕТ НА ПРАЗНИТЕ КАМИОНИ МЕЃУ СРБИЈА И ХРВАТСКА – ОТВОРЕН ГРАНИЧНИОТ ПРЕМИН СОТ

Денес беше пуштен во употреба новоизградениот граничен премин Сот на границата меѓу Р. Србија и Република Хрватска, кој значително ќе

Повеќе

ЗОШТО СОРАБОТКАТА ВО АВТОМОБИЛСКАТА ИНДУСТРИЈА Е ВАЖНА И СУШТИНСКА?

Автомобилската индустрија е реактивна наместо проактивна, за првпат по многу децении. Надворешните притисоци бараат работење со нови и скапи развојни

Повеќе

ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ ЗА АВТОБУСИТЕ КОИ НЕ СТЕ ГИ ЗНАЕЛЕ ДО СЕГА

Возењето со автобус на на некои патници е секојдневна практика за да се стигне до одредена локација. Иако патувањето понекогаш

Повеќе

БИОАКТИВНИ ВОЗИЛА КОИ РАБОТАТ НА ЕКОЛОШКИ ИЗВОР НА ЕНЕРГИЈА

Концептуалното возило Volkswagen ID5 е замислено возило од страна на Мигел Мојица, кое би требало да биде функционално во 2050

Повеќе

ФРАНЦИЈА ВОВЕДЕ ПОСТРОГИ КАЗНИ ЗА КОРИСТЕЊЕ НА ТЕЛЕФОН ЗАД ВОЛАНОТ

Возачите во Франција кои користат мобилни телефони додека возат сега ризикуваат да ја загубат дозволата и до 6 месеци, бидејќи

Повеќе