СО КАПАЦИТЕТ ОД 24.004 TEU, EVER ALOT ГИ РУШИ РЕКОРДИ

Речиси завршениот контејнерски брод Ever Alot неодамна беше претставен на јавноста во бродоградилиштето Џиангнан Чангксинг, Кина.

Со капацитет од 24.000 TEU, тој е најголемиот контејнерски брод во светот. Тоа е првиот од серијата од шест идентични мегамакс бродови што кинеското бродоградилиште ги гради за јапонскиот бродски контејнерски оператор за линиски превоз Евергрин.

Бродот Ever Alot е долг 399,99 m и го надминува капацитетот на серијата од шест бродови од по 23.992 TEU, изградени од Samsung Heavy Industries, исто така за Evergreen. Ever Alot има закажан датум на испорака во мај 2022 година.

Рекордот за капацитет на контејнерските бродови е соборувани многу пати во последниве години, искачувајќи се над границата од 20.000 TEU постигната за првпат во 2017 година. Бродовите го зголемија својот капацитет на носивост за повеќе од трипати од почетокот на овој век.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.