РЕНЕСАНСНИОТ СКАПОЦЕН КАМЕН ВО СРЦЕТО НА ИТАЛИЈА – ФИРЕНЦА

Најпозната по својата прочуена катедрала, Дуомо, нејзината купола и благородното семејство Медичи. Сепак, малкумина знаат дека истата катедрала е меѓу десетте најдолги цркви во Европа, дека Фиренца уште во средината на 14 век станала првиот град во светот со поплочени улици и дека некое време била престолнина на Кралството Италија.

Кога за прв пат ќе стапнете на Пјаца дел Дуомо и ќе се загледате во катедралата и крстилницата Сан Џовани, тешко е да не се воодушевите од монументалноста што ве опкружува. Стотици резбарии, статуи и мозаици со векови ја докажуваат големината на тогашната Фирентинската република, како и мајсторите кои живееле и работеле во регионот, што најдобро се гледа и по другите цркви како Санта Марија Новела, Сан Лоренцо и базиликата Санта Кроче.

Недалеку од катедралата е можеби најпознатиот плоштад, Пјаца дела Сињорија, централното место на фирентската политичка моќ – Палацо Векио. На врвот на палатата се наоѓаат девет историски грбови од тоа време, а најпознатиот од нив ја симболизира Фиренца – кринот. Исто така, тука се и фонтаната на Нептун, копијата на славниот Микеланџело, Давид и една од најбогатите уметнички галерии во светот – Уфици. Во самата близина е Палацо Пити, поранешната престолнина на Големиот војвода од Тоскана, која е исто така позната по прекрасните градини Боболи.

Преку тесниот двор од Уфици, стигнувате до кејот на реката Арно и шеталиштето од каде што најдобро може да го видите Понте Векио, односно Стариот мост. Тоа е единствениот мост што го „преживеал“ бомбардирањето во II. светска војна и е најпознат по својата јачина на златарите што се наоѓаат на него. Всушност, додека поминувате преку него, од многуте излози можете лесно да ја преминете реката, без да почувствувате дека сте на мост.

Откако ќе го поминете Понте Векио, најдобро е да се упатите кон Пјацале Микеланџело, плоштадот над градот од каде се направени најпознатите фирентински панорами и од каде најверојатно самите ќе заземете добрар дел од меморијата на вашиот телефон.

Што да се посети (знаменитости) во Фиренца

Фиренца е полна со знаменитости и е еден од градовите со најголем број на интересни места за посета. Издвоивме неколку од нив што не треба да ги пропуштите за време на престојот во овој прекрасен град.

Фирентинската катедрала

Дуомо, целосното име гласи Санта Марија дел Фиоре, е вистинско ренесансно ремек-дело, најпознато по својата величенствена купола, дизајнирана од Брунелески. Инспириран од римскиот Пантеон, сакал да направи нешто слично во Фиренца, за  на крај да бидат вградени дури четири милиони тули, а куполата во тоа време станала најголема во светот!

Влезот во самата катедрала е бесплатен, но за да ги видите сите останати делови на катедралата, како куполата, крстилницата, камбанаријата, криптата на Санта Репарат и Музејот на катедралата цената на билетот изнесува 18 €.

Галерија Уфици

Сместен во Палацо дегли Уфици, Уфици е еден од најстарите и најпознатите музеи во светот. Изградбата започнала во 1560 година, како зграда каде што судиите ќе ги имаа своите канцеларии (итал. Уфицио), од каде потекнува сегашното име, а била завршена 21 година подоцна.

Редиците за билет може да се избегнат со резервација на билети преку веб-страницата на музејот (www.uffizi.it). Цената на билетот во летната сезона чини 20 €, а за резервација преку интернет се доплаќа уште 4 €.

Палацо Пити

Палацо Пити е ренесансна палата на јужната страна на реката Арно. Датира од 15. век, кога била дом на еден богат банкар Питти, а сто години подоцна да го купи семејството Медичи и да го претвори во една од неговите резиденции. Во 16. век просторот двојно се зголемил, се гради споменатиот ‘Коридор Васаријано’, а купено е земјиштето на ридот Боболи во близина на палатата, за да се изгради градина, сега позната како градините Боболи, која е дом на бројни дрвореди, скулптури и фонтани.

Билет за Палацо Пити чини 12 евра, а градината Боболи заедно со музеите 10 евра.

Останати знаменитости во Фиренца

Оние што би сакале да видат некои од многуте други знаменитости, секако треба да се посетат црквите Сан Лоренцо (3 евра), Санта Кроче (5 евра) и Санта Марија Новела (3 евра).

Како до Фиренца?

Поред туристичките агенции кои организираат посета на Фиренца, од Скопје, градот можете да го посетите со Виз ер до еден од италијанските аеродроми како во Венеција или Рим ( Рим е подобрата варијанта) и од таму да се упатите со автобус, воз или рента а кар, во зависност од Вашиот буџет и време. Цената на превозот од аеродром до Фиренца во двата правци изнесува околу 60 €/човек.

Директни летови можете да остварите од Софија, а билетот изнесува околу 250-300 € за повратно патување.

Секако Ви останува и варијантата со сопствено возило, доколку сте љубител на возењето, при што ќе треба да поминете околу 1450 км. во еден правец, односно околу 14 часа да Ви трае патувањето.

Јавен превоз

Автобусите (www.ataf.net) ќе ве однесат до сите важни градски знаменитости по пристапни цени. Билетот за едно возење купен од билетара чини 1,5 €, а карнетката со 10 билети (може да ја користат повеќе луѓе) чини 14 € . Засега, трамвајската мрежа се состои од две линии. Линијата Т2 се отвори во февруари 2019 година и го поврзува аеродромот Фиренца со центарот на градот.

Главната автобуска станица е всушност Санта Марија Новела, главната железничка станица. Немојте да се „шверцувате“ бидејќи билетите се евтини, контролите се чести, а казните високи.

Гастрономијата во Фиренца

Многу богата понуда има во Борго Сан Лоренцо, односно на потегот од катедралата до базиликата Св. Лоренцо. Таму можете да добиете туристичко мени со три следувања за 12 до 15 евра. На пример, за предјадење може да се изберат супа или лазања, за главно јадење пилешко или друго месо, а за прилог салата или помфрит.

Можете да јадете евтино и со добар квалитет во источниот делот на градот од центарот, каде веројатно ќе уживате во локалната атмосфера. Ова е област околу црквата и пазарот на Св. Амброџи (Пјаца с. Амброџи и пазарот Амброџи).

Таму има еден многу интересен ресторан наречен Ла Ѓота (La Ghiotta). Ако ја сакате локалната атмосфера каде сте еден од ретките туристи и сакате да имате добар оброк, тогаш Ла Ѓота е вистинското место за вас.

Можете да добиете тестенини, пица или рижото за помалку од 4 до 6 евра. Сметајте дека местото не е идеално за романтична вечера, бидејќи масите се блиску едни до други и има повеќе врева отколку што е „соодветно“. Ресторанот е претежно полн во „шпицот“, па можеби ќе треба да почекате некое време за да се ослободи маса.

На неколку десетици метри е оддалечено Ле Кампање, нешто поголемо и поелегантно место. Атмосферата не е толку локална, а цените се малку повисоки. Гужвите се исто така чести.

Покрај пицата, лазањите, тестенините и сладоледот, што е гастрономска карактеристика на цела Италија, Фиренца се карактеризира со бифтекот Фиорентина (Bistecca alla fiorentina), кој има одличен вкус, но и големина, така што едно парче е доволно за две лица, а често и повеќе.

Одличните вина, а особено chianti, се најголемата енолошка гордост на областа, а можете да ги вкусите и купите во бројни винотеки, како и во повеќето ресторани и барови. Покрај шишињата од 0,75 литри, има и помали од 0,375 литри, додека во угостителските објекти можат да се нарача и „чаша“ од еден децилитар.

Во рестораните низ Фиренца услугата обично се наплаќа на самата сметка, обично околу 2 евра по лице, така што во овој случај не се очекува бакшиш. Секогаш е добра идеја да го проверите менито за да видите дали има некаква напомена за наплата, или слободно прашајте го келнерот колку ќе ви наплатат за кувер.

Ноќни клубови

Најпопуларните поголеми клубови се Јаб (www.yab.it), Тенакс (Tenax) и Мекано (Meccano). Од пабови и коктел барови би ги издвоиле The Old Stove Pub (www.theoldstovepub.com), од кои едниот се наоѓа веднаш до Палацо Векио, а другиот се наоѓа веднаш до Дуомо, како и Astor Caffe, а тука се и Note di Vino, Slowly, Capocaccia и Noir.

Firenze Card

Firenze Card е 72-часовна картичка која ви овозможува бесплатен влез до над 70 градски знаменитости, како и т.н. приоритет при влегување во овие објекти. Картата Firenze Card + овозможува бесплатна употреба на јавниот превоз во Фиренца и попусти во продавниците и рестораните.

Картата Firenze е прилично скапа , чини 85 €, а за Фиренца + треба да доплатите уште 7 €, така што треба да видите многу знаменитости за да го направите тоа вредно. Исто така, ако се наоѓате во центарот на градот, дискутабилно е дали ви требаат повеќедневни картички за јавен превоз.

Затоа, најдобро е, како и со другите градски картички, однапред да испланирате кои музеи и други знаменитости планирате да ги посетите и да ги пресметате вкупните трошоци на билетите. Потоа, споредете ја со цената на Firenze Card и одлучете.

One thought on “РЕНЕСАНСНИОТ СКАПОЦЕН КАМЕН ВО СРЦЕТО НА ИТАЛИЈА – ФИРЕНЦА

  • Firenca e grad vo koj povtorno i povtorno i povtorno bi se vrakala.. Bajka koja nema kraj…

    Reply

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *