ПРИСТАНИШТАТА ВО ШАНГАЈ И ХАМБУРГ СТАНУВААТ ТЕСНИ ГРЛА

Податоците за поморскиот превоз што ги презентираше во вторникот „шефот“ на Kuehne + Nagel, Ве натера да седнете и да забележите: Според Детлеф Трефцгер, логистичката групација ја удвоила продажбата во прекуокеанскиот превоз во изминатиот квартал во споредба со претходната година, оперативен профит пред камати и даноци е зголемен на 607 милиони евра, односно тројно.

Фактот дека извршниот директор, кој е дел на одборот на директори, се пожали на „влошување на ситуацијата во ланците на снабдување“ е поверојатно да ги загрижи клиентите отколку акционерите.

Транспортните компании сè уште многу заработуваат од тесните грла за снабдување во глобалната трговија. На пример, конкурентот DHL минатата година успеа да го удвои својот оперативен профит во одделот за шпедиција и превоз. Истото важи и за пристанишниот оператор во Хамбург HHLA.

Хапаг-Лојд , најголемата германска компанија за контејнерски транспорт, е уште поуспешна во справувањето со кризата во ланецот на снабдување. Во 2021 година, групацијата оствари речиси десет пати поголема добивка од претходната година. Поради тесните грла, клиентите на превозникот во последните месеци мораа горко да научат дека со месеци без алтернатива се на милост и немилост на ценовните барања на бродските компании.

Може да се навести дека ова ќе се промени наскоро. Два пристанишни града во моментов предизвикуваат огромни нарушувања кои истовремено ги уништуваат плановите на европските увозници и извозници: Хамбург и Шангај, кои наскоро ќе бидат десет пати пооптеретени.

Конкретно кинеската метропола, во која се наоѓа најголемото контејнерско пристаниште во светот, се очекува да предизвика големи пресврти во светската трговија во следните неколку недели. Причината е строгата блокада што владата на Кина му ја наметна на градот со 25 милиони жители.

Властите првично го затворија источниот дел од градот само на неколку дена за да ја стават под контрола појавата на корона, но мерките сега траат речиси еден месец.

Се повеќе бродови чекаат пред Шангај

Најважниот центар на глобалниот морски превоз сè повеќе запира со работата. Американскиот добавувач на логистички услуги Fourkites, кој ги следи ланците на снабдување во име на своите клиенти, како што објавивме, ракувањето со стоката во пристаништето Шангај било 24 отсто под нивото пред првото делумно заклучување.

Во исто време , се повеќе и повеќе контејнерски бродови се трупаат во заливот кај Шангај. На 25 април, онлајн платформата Seaexplorer изброи 139 бродови кои чекаат пред пристаништата во Шангај и соседниот Нингбо. Пет дена претходно беше помалку од сто.

Сообраќајниот метеж во внатрешноста на земјата се покажува како уште попогубен од намалената манипулација во самото пристаниште. Fourkites изјавија дека просечниот 14-дневниот обем на патниот и железнички товарен превоз што заминува од Шангај е намален за 57 проценти. Испораките во Шангај дури паднаа за 78% во истиот период.

Во меѓувреме, ова предизвикува голема активност кај големите компании за контејнерски превоз. „Дваесет и пет отсто од нашите услуги на линијата се поврзани со пристанишниот град на истокот на Кина“, известува портпаролот на Хапаг-Лојд . Сега се прават напори сопствените товарни бродови да се пренасочат кон соседните пристаништа.

Но, Hapag не е единствената бродска компанија која се обидува да го стори тоа. Fourkites известува дека 14-дневниот просечен обем на поморска испорака се зголемил за 23 отсто во пристаништето Шенжен и за 14 отсто во пристаништето Нингбо-Жушан.

Покрај тоа, заклучувањата одамна се проширија и во другите кинески градови и региони. Компанијата за истражување на пазарот „Гавекал Драгономикс“ објави дека од 20 април, вкупно 57 од 100 економски најсилни градови во земјата воведоа ограничувања за коронавирусот. Тешко е погоден и Пекинг.

Складишните места во Хамбург се преполни

Ситуацијата е тешка и кај најголемото германско пристаниште кое деновиве се претвора во логистичко тесно грло.

На почетокот на неделата, десет мега контејнерски бродови чекаа на терминалите за ракување, вклучително и „CMA CGM Concorde“ на Hapag-Lloyd, „Ever Given“ и „Osaka Express“. Во исто време, најмалку пет други мега товарни бродови се закотвени во близина на Хелголанд и чекаат зелено светло да влезат во Елба.

Меѓу нив е и „Thalassa Axia“ со 13.800 стандардни контејнери (TEU), чие впловување беше закажано за 10 април. Уште поголемиот „Al Dahna Express“ со 18.800 TEU, товарен брод на Hapag-Lloyd/UASC, веќе го напушти Вилхелмсхавен на 18 април. Сега таа треба да стигне во Хамбург на 4 или 5 мај.

Меѓутоа, проблемите на Елба речиси и да немаат врска со ситуацијата во Кина. Во хамбуршкото пристаниште контејнерите се заглавени поради руските санкции и ги попречуваат операциите таму. Областите за складирање, особено на контејнерскиот терминал Бурчардкаи, се безнадежно пренатрупани, што го отежнува маневрирањето со нив.

Дополнително, се вршат и градежни работи во крајбрежјето, кои всушност требаше да бидат завршени во март. Велигденските празници ја разредија активната работна сила, додека работните совети на HHLA се спротивставуваат на дополнителни смени и прекувремена работа – и наместо тоа бараат нови вработувања. „Заклучувањето во Шангај може дури и да не заштити од полоши работи во моментот“, верува менаџер на HHLA.

И покрај тоа, има мала утеха за фирмите кои зависат од транспортот на стока. Како што пресметала консултантската фирма за морски превоз Друри, неодамна масовно зголемените цени на превозот паѓаат веќе 14 недели по ред. На 11 февруари, контејнер долг 20 стапки од Шангај до Европа сè уште чинеше во просек 7.677 американски долари, но сега е повторно достапен за 6.016 американски долари.

Експертите како една од главните причини го наведуваат променетото потрошувачко однесување на Американците. Според економските податоци на Федералните резерви, тие ги зголемиле трошоците за долгорочни производи за широка потрошувачка – а со тоа и за увоз од Далечниот Исток – за 25,4 проценти за време на кризата со корона во 2021 година. Во февруари 2022 година, пак, тие паднаа за 0,9 отсто. Како резултат на тоа, во моментов се испорачуваат помалку контејнери од Кина во САД.

Цените на превозот сега се далеку од нивниот врв, кој ја надмина просечната цена од 10.377 долари во септември 2021 година. Но и од цените пред пандемијата. Да се потсетиме, до август 2020 година, стандардниот контејнер чинеше помалку од 2.000 долари.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *