ПАТНИЦИТЕ НА ИРАН ЕР ПОРАДИ ДОЦНЕЊЕ ПРИНУДЕНИ ДА ПОМИНАТ ЕДНА НОЌ ВО АВИОН

На 9 октомври, во 11:50 часот по средноевропско време (9:30 UTC) летот IR716 на Iran Air требал да полета од меѓународниот аеродром во Виена (VIE). Сепак, летот всушност полетал во 6:40 часот по средноевропско време (4:30 UTC) следниот ден. Патниците кои веќе биле качени во авионот не им било дозволено да го напуштат авионот последните шест часа од доцнењето кое траело 19 часа.

Приказната најпрво ја објави весникот Хеуте, а подоцна ја потврдија и други германски весници.

Бидејќи летот IR716 требал да полета за аеродромот Имам Хомеини (ИКА) во Техеран, патниците биле известени дека авионот, Ербасот на Иран Ер, регистриран како EP-IBB, има технички потешкотии.

Еден патник изјави за Heute дека заменетиот авион бил подготвен дури во 12:30 часот по средноевропско време (00:30 UTC), цел ден подоцна. Како што покажуваат податоците на Flightradar24, заменетиот авион, вториот А300 регистриран како EP-IBC, бил пренасочен од Техеран и пристигнал во Виена во 23:22 часот по средноевропско време (21:22 UTC).

Патниците конечно се качиле во авионот по полноќ, но авионот сепак не полетал. Наместо тоа, на патниците им било кажано дека прво треба да се изврши де-ајсинг, односно одмрзнување.

Според Хеуте, екипата за одмрзнување на аеродромот во Виена неможела да пристигне до 5 часот наутро, а на патниците им било кажано да чекаат во авионот. Омрзнувањето започнало со работа следното утро и како што покажуваат податоците на Flightradar24, авионот полетал во 6:22 часот наутро (4:22 часот UTC). Слетал во Техеран во 11:38 часот IRST (8:08 UTC).

Помеѓу бордингот и полетувањето, што се случило шест часа подоцна, патниците биле чувани во авионот. Фотографиите, објавени од Heute, покажуваат патници, меѓу кои и деца, како спијат на подот.

Еден патник беше цитиран: „Авиокомпанијата задржа деца, постари и болни луѓе во авионот. Од умор, некои легнаа на тврдиот под за да спијат малку“.

Портпаролот на Иран Ер, контактиран од Хеуте, рече дека аеродромот во Виена не обезбедил автобуси за превоз на патници назад до терминалот, па тие морале да бидат задржани во авионот.

Според портпаролот на аеродромот во Виена, кога температурата се смета за блага, тимот за одмрзнување не е лесно достапен. Аеродромот им се извини на патниците, но тврди дека авиокомпанијата е одговорна за инцидентот.

Како што пренесе германската веб-страница за авијација Аеротелеграф, портпаролот на аеродромот во Виена изјави дека одмрзнувањето не е потребно поради топлото време и откри дека ниту една друга авиокомпанија не ја побарала постапката таа ноќ. Дополнително, пилотот на Iran Air го поднесе барањето за одмрзнување во 03:00 часот по средноевропско време (1:00 UTC), што беше повеќе од два часа откако заменетиот авион требал да полета.

Според Аеротелеграф, на патниците не им било дозволено да го напуштат леталото бидејќи персоналот на аеродромот не знаел колку време ќе треба да останат во леталото. Историските податоци од Timeanddate.com сугерираат дека, ноќта помеѓу 9 и 10 октомври, температурата во Виена била помеѓу 2 и 5 Целзиусови степени.

Како што покажуваат податоците на Flightradar24, Airbus A300 EP-IBB, кој првично требал да полета со патниците на 9 октомври, заминал од VIE до ИКА во 10:52 часот наутро (8:52 UTC) на 10 октомври.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *