ОЛАБАВУВАЊЕ НА МЕРКИТЕ НА НЕКОИ ГРАНИЧНИ ПРЕМИНИ

Поедини европски земји, но воглавно на регионално ниво започнаа со олабавување на мерките за заштита од ширење на коронавирусот. Се очекува мерките значително да се намалат после 15 јуни до кога трае мерката на затворени граници кон ЕУ.

Хрватска

Седиштето за цивилна заштита на Република Хрватска донесе одлука да не ја продолжи одлуката за граничните премини преку кои ќе се одвива транзитниот сообраќај на камиони низ територијата на РХ, објави денеска Хрватската стопанска комора.

Како што е наведено, затоа, заклучно со 19.05.2020 со почеток во 00:00 часот, овозможен е сообраќајот на камиони преку сите гранични премини кои биле отворени за транзит пред 19 март, се вели во веб-страницата на ХГК.

Хрватскиот штаб за цивилна заштита објави дека престанала обврската на возачите на камиони во транзит да застануваат на одредени места за одмор, што значи дека тие можат да застанат на местата за одмор кои се на одредени транзитни патишта без ограничувања.

Единствено како мерка што остана е при транзит низ Република Хрватска, камионите се должни да користат автопати.

Во случај на употреба на граничен премин што не е на автопат, возачите се должни да ја стигнат до автопатот по најкраток пат и да продолжат со транзитот. За време на застанување, тие се должни да се придржуваат кон строгите мерки на социјално растојание, за кои е потребно избегнување на близок контакт и држење на оддалеченост од најмалку 1,5 метри.

Погледнете го огласот на Главниот штаб за цивилна заштита.

Србија

Нови измени во постапката за влез во Србија се очекуваат од петок, објавено е вчера на официјалната веб-страница на Владата на Србија.

Имено, како што беше најавено, од петок, 22 мај, нема да биде потребен негативен тест за влез во Република Србија, ниту посебна дозвола и за домашни и за странски државјани.

На сите лица што влегуваат на територијата на Република Србија ќе им бидат издадени здравствени предупредувања во кои се вели дека влегуваат на територијата каде што сеуште циркулира вирусот, како и начини за спречување на инфекција. Оваа препорака треба да биде потврдена денес, на седницата на Владата на Србија.

Кризниот штаб, исто така, даде препорака да се отвори граничниот премин кон Косово.

Италија

Во Италија, од 18 мај се на сила нови правила во врска со извршувањето на транспортот во услови на епидемија на коронавирусо, со што беа укинати ограничувањата за странските возачи, известува Меѓународната асоцијација за транспорт.

Според новите ажурирани регулативи, возачите од сега не мора да имаат пополнет образец при влез во Италија, што до сега беше задолжително за влез. Исто така, укината е задолжителната објава до надлежните здравствени власти за секој влез на возила на територијата на Италија врз основа на местото на влез, пренесува „Пометранс“.

Како што соопшти ИРУ, а според ажурираната регулатива, до 2 јуни, товарниот превоз до/од Сицилија може да се изврши само преку пристаништето Месина-Треместије. Правилата за транспорт на стока до/од Сардинија остануваат непроменети, според страницата IRU Flash Info.

Од 3 јуни, во Италија може слободнo да se влегува и да се излегува. Влегувањето во некои региони ќе биде ограничено (сè уште не е познато кој). Туристички влезови во земјата се исто така можни.

Италија е таканаречена црвена зона и по секое влегување во таа земја сообраќајот ќе биде отежнат, а враќањето неизвесно. Исто така, на словенечката граница со Италија, во тек е контрола на сите возачи и патници кои не се словенечки државјани, односно немаат адреса на живеење во таа земја и сакаат да влезат во неа.

Од сите возачи и патници се бара да покажат потврда за негативен резултат на тестот за коронавирус не постар од три дена. На лицата кои го немаат овој наод на словенечки, англиски или италијански, нема да им биде дозволено да влезат во Словенија.

БиХ

БиХ ги отвора своите граници со странските државјани на 1 јуни, но сè уште не е познато под какви услови.

Помошникот министер за здравство на Федерацијата на БиХ, Горан Черкез објасни како се разгледуваат различните модели, но не и за граничното тестирање затоа што не е гаранција дека некој не е заразен.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *