НОВА ФЛОТА НА ВОЛВО ФХ НА СТАРТНАТА ЛИНИЈА ЗА МЕКЛАРЕН РЕЈСИНГ

Мекларен Рејсинг ја пушти во употреба својата нова флота од 24 трактори-влекачи на Volvo FH Globetrotter XL, транспортирајќи ја целата опрема на отварањето на новата сезона на Ф1 трките во Спилберг, Австрија.

Новиот 4 × 2 лево-моторен камион ќе се истакне благодарение на нивната впечатлива мамут дрво металик сива боја, во која има блесок на традиционалната портокалова папаја боја на МекЛарен. Тие се испорачани како дел од долгогодишното партнерство со Ф1-тимот на Мекларен со седиште во Вокинг.

Енди Колет, главниот економски менаџер во Volvo Trucks, соработуваше тесно со Мекларен за да ги прилагоди новите возила за оптимална ефикасност, поддржувајќи ги целите на FIA за Ф1 да биде неутрален од јаглерод до 2030 година.

Јан Бернард, менаџер за транспорт во Мекларен Рејсинг, вели: „Ф1 преминува на модел на ултра-ефикасна логистика и патување, а ова ново возило на Волво претставува еден од првите чекори во тој процес.

Камионите беа испорачани во март, а ние едвај чекавме да започне сезоната, за да можеме да ги пуштиме во употреба. Сега имаме зелено светло за првата трка и се надеваме на многу зафатено лето и есен, поддржувајќи што повеќе трки!“

Новата флота вклучува седум Volvo FH со I-Save тракторски единици за транспорт на опрема за тркачкиот тим, воведувајќи го за прв пат Волво како најголем тежок камион со економична потрошувачка во Мекларен. Овие средни висини на шасијата 4х2 го комбинираат моќниот мотор на Волво со моќност од 500 КС Еуро-6 Чекор Д со турбо-соединенија и ажурирани карактеристики за ефикасност на горивото. Секој од нив произведува до 300 Nm дополнителен вртежен момент, што значи помалку забрзување и гориво е потребно за да се одржи стабилна брзина во автопатскиот сообраќај, што ги прави идеални за долги патувања низ Европа.

Водечкиот камион на Мекларен, кој влече нарачана приколка за превоз на тркачките болиди, исто така има корист од двојното квачило I-Shift за најлесното можно забрзување и непречено менување за само дел од секундата, без да се прекине испораката на снага. Ова возило има и Volvo динамички управувач за совршена стабилност и контрола при сите брзини.

Останатите 17 влечни единици FH 4 × 2 се напојуваат со мотори од 540 КС и се вградени во шасија на Волво X-Low, обезбедувајќи оптимална висина на петтото тркало за приколката. Овие возила се користат првенствено за транспорт на угостителската опрема на секој настан.

Сите 24 камиони имаат огромен список со спецификации, што ги прави меѓу најпосакуваните FH на патот. Ова вклучува комплетен пакет за управување со возниот парк на компанијата Dynafleet, Систем за контрола на притисокот во гумите, навигација со TomTom®, I-See Cruise Control,прилагодлив темпомат, помош за оддржување на лента и поддршка за промена на лентата, која користи радарна технологија за скенирање на сопатничката страна за другите корисници на патот – обезбедување дополнителна безбедност за возила со лево возење кои возат во Велика Британија.

Возачите исто така уживаат во раскошната и пространа кабина за спиење на Globetrotter XL, со целосно обложена кожа на ентериерот, фрижидер замрзнувач, микробранова и кафемат.

Новата флота е испорачана со договор на компанијата Волво Голд, кој ги вклучува сите превентивни одржувања, поправки и помош на патот. Се очекува секој камион да поминува околу 20.000 километри по сезона.

Коментирајќи го искуството за работа со Волво, Бернард додава: „Ова е петта година во која превозот го извршуваме со возниот парк на „Волво“, а сигурноста во Велика Британија и низ цела Европа беше неверојатна. Никогаш немавме проблем со ниту еден од камионите, но ги имаме повикано Volvo Action Service да ни помогне во врска со проблеми околу приколките и тие секогаш нè покренуваа многу брзо. Тоа ни е огромна тежина која не ја чувствуваме“.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *