ДУБРОВНИК – ГРАД ЧИЈА УБАВИНА ГО МАЃЕПСУВА ЦЕЛИОТ СВЕТ

Дубровник, бисерот на Јадранот, е град чија убавина го маѓепсува целиот свет и привлекува многу гости.

Тоа е место на богато историско наследство, а највредниот дел од тоа наследство се импозантните ѕидови на Дубровник. Без разлика дали сакате антиквитети или не, Дубровник нема да ве остави рамнодушен!

„О лијепа, о драга, о слатка слободо, дар у ком сва блага вишњи нам Бог је до, узроче истини од наше све славе, уресу једини од ове Дубраве,…“

Со овие зборови, Гундулиќ пред неколку векови ја отпеа љубовта на својот град кон слободата. Вековната Република Дубровник на крилјата на истата таа слобода стана најголема моќ на овој дел на Јадранот, а нејзините кораби пловеле по светските мориња сè до Англија, Индија и Америка.

Денес, Дубровник е вистински бисер на Медитеранот и место што туристите едноставно го обожаваат! Тие исто така имаат причина, бидејќи тоа е град со богата историја.

Монументалните sидови се долги скоро два километри, најстариот документ за поморското право во светот и најстариот европски закон за поморско осигурување се создадени во Република Дубровник, а тука е и најстарата европска аптека која постојано се користи за фармацевтски цели!

Сместено во подножјето на Срѓ, од каде што „пука“ прекрасниот поглед кон Стариот град, секогаш ќе ве примами повторно да го посетите и да уживате во неговите привлечности, а најдобриот „билет“ за оваа магија е една од портите на градските sидини, Пиле и Плоче.

Пред да поминете низ Пиле, ќе ја забележите тврдината Ловријенац од десната страна, камен џин чија дебелина на ѕидот во некои делови достигнува дури 12 метри!

Ловријенац

Денес Ловријенац е еден од симболите на Дубровничкиот летен фестивал и во неговиот двор се случуваат бројни сценски претстави, од кои Шекспировиот Хамлет е секако најпознат.

Лево ќе ја видите Минчета, највисоката градска кула, која изгледа како круна. Всушност, таа во минатото навистина била „круна на убава жена“ (La belle femme), односно бронзен топ кој тежел дури 70 тони!

Минчета

Веднаш штом ќе ја поминеме портата Пила, доаѓаме до Плаца, односно до Страдун, главната градска артерија.

Страдун

Цел во камен, како и целиот Стар град, го покажува целиот свој барокен сјај со палатите и црквите што го опкружуваат. Тука се и најпознатите манастири – Фрањевачки, Св. Клер, и нешто подолу и Доминиканскиот. Фрањевачкиот манастир е исто така познат како „Малите браќа“, со што го симболизира духовниот повик на овој поредок, а тука е и веќе споменатата аптека од почетокот на 14 век.

Големата Онофриева е најпознатата фонтана во градот. Кај нејзе, секогаш ќе сретнете луѓе кои неуморно пијат вода на еден од 16-те отвори и ги полнат своите шишиња, можеби дури и не знаејќи дека со неговата изградба, пред повеќе од 600 години, градот го добил првото водоснабдување.

Големата Онофриева фонтана

Одејќи кон крајот на Страдун, тука сме до Фонтаната на Малиот Онофрио, но исто така и до Орландовиот столб, симбол на слободата и место каде што се вее знаме со натпис Либертас за време на Летните дубровачки игри.

Тука е прекрасната палата Спонза, односно зградата на царинарницата во која денес се наоѓа историската архива, а веднаш до неа е познатата градска камбанарија со часовник.

„Заборавете на приватното, занимавајте се со јавното“, е натписот што стои во Кнежевата палата, историското седиште на Дубровачката Република, а покрај кој е и Градското собрание, сегашното политичко седиште.

Кнежевата палата

Пред нив се двете најважни цркви во градот. Првата е Катедралата Успение на Пресвета Богородица, според која легенда се вели дека е подигната на местото на црквата која изградил кралот Ричард лоавовско срце кога доживеал бродолом близу Локрум.

Втората е црквата Св. Влахо. Легендата вели дека светителот му се појавил на локалниот пастор и рекол дека венецијанските бродови пред градот не дошле со никакви пријателски намери. Луѓето веднаш биле предупредени и градот бил спасен. Од тоа време, Св. Влахо станува заштитник на градот, а неговите иницијали „С. Б.“ (од латински Sanctus Blasius) дел од гордоста на Дубровник.

Кога ќе излезете на градското пристаниште веднаш до Кнежевата палата, од едната страна ќе ги видите тврдината Ревелин и Портата на Плоче, а од другата страна тврдината Св. Иван, по чиј надворешен поглед е познат Дубровник, а внатре се наоѓаат поморскиот музеј и аквариумот.

Ех, да не заборавиме, тука можете да јадете одлична риба или школки за ручек и да наздравувате со чаша врвно вино, како што е дингаш, само бидете трпеливи за да фатите слободна трпеза.

Ако сакате да се бањате, има место за сите! Бање, Лапад, св. Јаков или многу околни места како Конавал, Жупа и Цавтат, ќе ве релаксираат на неговите прекрасни плажи и ќе ве подготват за ноќната врева.

Доколку сакате само да прошетате по калдрмата, улиците и скалите, од кои дефинитивно најубави се оние до црквата Св. Игнатиј и која неодоливо потсетуваат на Piazzа di Spagna во Рим? Или да се забавувате пред и внатре во градските sидини, во ланџ баровите, таверни или бројни кафулиња во тесните улички, од кои поминувате едни во друга како од соба во соба во вашиот сопствен стан?

Нема проблем! Дури и Лазарети, некогаш симбол на карантин, денес е место за забава до рано наутро.

Но, кога тоа весело утро ќе дојде и помине, а вие сте вратени во вашиот кревет, тогаш добриот сон не би го продале за сите богатства на светот! Барем не до новата фешта.

Жичара Срѓ

Дубровник ја доби жичарницата уште во 1969 година, но истата беше уништена за време на војната во 1992 година. Реконструкцијата траеше долго време, па жичарницата беше реновирана и пуштена во употреба во 2010 година.

Жичара Срѓ

Надминува растојание од 778 метри, а може да собере вкупно 30 патници во две кабини. Возењето трае само четири минути, а на врвот можете да очекувате ненадминат поглед на Дубровник и околината.

На врвотима продавница за сувенири и ресторан со панорамски поглед, а има и амфитеатар со 120 места, што може да се изнајми за ваши сопствени настани.

Повратниот билет изнесува 100 куни ( околу 800 ден.) за возрасни, а за деца од 4-12 години 50 куни (околу 400 ден.)

Дубровник и познатата серија Игра на тронови

Поради своето средновековно старо јадро, кое го задржа автентичниот изглед до денес, Дубровник привлекува многу филмски продуценти, кои сметаат дека е идеална локација за снимање популарни филмови и серии.

Најпознатата серија што се снимаше во Дубровник последниве години е „Игра на тронови“, каде градот добива улога на чувар на кралот. Дубровничките sидови во серијата добија малку поинаков изглед, но тие се многу препознатливи. Хитот на HBO е сниман и во хотелот „Белведере“, „Арборетумот“ во Трстено, паркот „Градац“, тврдината Ловријенац …

Плажата Шулиќ е сцена на поморска битка за Блеквотер, во која кралот Станис Баратеон се обидува да го нападне и окупира парапетот на кралот и да го собори кралот Џофри.

Ренесансниот арборетум во Трстено претставува градина на кралот каде се планираат заговори, а Ловријенац е Црвената тврдина.

Сцените на Локрум се снимени Кварт, а кога ќе ја поминете кулата Минчет, ќе одите по истата патека како и Денерис Таргаријан додека таа очајно се обидуваше да влезе во Домот на бесмртните за да ги спаси своите змејови.

Како до Дубровник?

Дубровник се наоѓа на југот на Хрватска и за да се стигне до него може да користите сопствен превоз, автобуски или авионски.

Авионскиот превоз најдобро е да го организирате со Кроација ерлајнс која има редовни линии од Скопје до Дубровник со промена на авион во Загреб ( за жал, линиите се редуцирани поради пандемијата).

Во летниот период два пати неделно во организација на Хафет турс, преку Албанија, сообраќа автобуска линија. Цената на билетите изнесува околу 50 € во еден правец и 90 € повратниот.

Доколку се решите да патувате со сопствено возило, можете да се упатите преку Косово или Албанија, Црна Гора. Патувањето ќе трае околу 8.30 – 9 часа, а ќе поминете 500 км. Цената во еден правец, нормално ќе зависи од потрошувачката на возилото, но некаде ќе изнесува од 50 – 70 евра.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *