ВЕНЕЦИЈА ОРИЕНТ ЕКСПРЕС – НАЈСКАПИОТ И НАЈЛУКСУЗЕН ВОЗ ВО ЕВРОПА

Патувањето со возот Ориент експрес чини помеѓу 3.000 и 4.000 евра во зависност од барањата што ги имаат договорено патниците.

Венеција Ориент експрес

„Невозможното не може да се случило, па оттаму невозможното мора да било возможно и покрај тоа што изгледало поинаку.“, го разјасни остриот детектив Херкул Поаро во возот „Ориент експрес“ (1934) во истоимениот роман на Агата Кристи.
Венеција Ориент експрес

Еден од најпопуларните детективски романи на универзална литература е развиен во вагоните на најлуксузниот воз во Европа. Во фикцијата е решено мистериозно злосторство што ги има привлечено неколку генерации читатели.

Венеција Ориент Експрес

Амблемскиот луксузен воз што го поврза Париз со Цариград (Истанбул) продолжува да го покрива својата патување по романтичната зависност за авантура и носталгија.

Венеција Ориент Експрес

Возот кој го пофалија личности како Џ.К. Роулинг, Џулија Робертс или Ролинг Стоунс, за 2020 година во композицијата вклучува три нови „Гранд апартмани“ (што двојно се зголемуваат бројот на спални соби во возот) и се нарекуваат Виена, Прага и Будимпешта.

Венеција Ориент Експрес

Новата декорација го почитува стилот „Арт Деко“ што го карактеризира возот од дваесетите години од минатиот век. Секој вагон од возот пак, ги зема елементите на градот од каде го носи своето име.

Венеција Ориент Експрес

При дизајнирање на новите вагони интуитивно во нивните агли внесена е романтичната, авантуристичка, антиквитетска и луксузна компонента на сопствената легенда за да го сочуваат својот оригинален дух на возот.

Венеција Ориент Експрес

Искуството во возот е вредно за богатите ликови од романот на Кристи: вклучува бесплатна трансфер со луксузен автомобил до возот, шишиња шампањ, батлер, бањарки и луксузни чаршафи во апартманите.

Венеција Ориент Експрес

Вагоните во возот се украсени со мебел изработен од благородни материјали, полирано дрво, тапацир и историски додатоци. Возот го пренесува луксузот на „златното доба“ на патувањето со воз.

Венеција Ориент Експрес

Во составот на возот има соба за забави, трпезарии, салони, ресторани и апартмани, така што патувањето се одвива во соодветно социјално опкружување.

Венеција Ориент Експрес

Во возот работат реномирани готвачи кои ќе обликуваат гурманско искуство збогатено со исклучителни јадења: кавијар, јастог, скапи вина и деликатеси во квалитет на најдобрите ресторани во Европа.

Венеција Ориент Експрес

Неговите оддели се тапацирани со ексклузивни ткаенини за чиј квалитет со години се грижат најпознатите занаетчиски работилници во Европа. Апартманите се покриени со полирано дрво за превоз на патници од минатото и опремени се со сите додатоци што се потребни на гостите: од козметика до постелнина.

Венеција Ориент Експрес

Најлуксузните апартмани имаат пространи бањи, така што патниците можат да уживаат во секоја прилика без да изгубат од приватноста.

Венеција Ориент Експрес

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *