ВЕНЕЦИЈА – НАЈРОМАНТИЧНИОТ ГРАД НА СВЕТОТ

Заедно со Париз, Венеција е веројатно најромантичниот град на светот, така барем ќе ви кажат заљубените, но сите навистина знаат дека овој град има посебна убавина и шарм.

Ла Серенисима, како што често ја нарекуваат, е изградена на 118 острови, граничи со повеќе од 170 канали кои пак се поврзани со повеќе од 350 мостови. Канал Гранде, најдолгиот канал, е воедно нивната најпозната „улица“ и го пресекува стариот дел од градот на два дела.

Ако пристигнете во Венеција со воз на станицата Санта Лусија, веднаш штом ќе ја напуштите станицата ќе го видите веќе споменатиот канал и наша препорака е да се качите на едно од водените такси или чамците за јавен превоз и на тој начин најдобро да го запознаете градот.

Првиот од трите моста што го минуваат Каналот е и најпознат – Понте ди Риалто (Ponte di Rialto). Целата негова околина е многу живописна, особено блискиот пазар, кој за време на карневалот е полна со надалеку познатите маски и костими.

Овде се наоѓаат главните везови на најпопуларниот симбол на Венеција – гондолата, а има одлична можност да се напиете капучино на многубројните тераси или да откриете што кријат тесните ‘calle’ или понекој ‘compo’, т.е. плоштад. Зборувајќи за венецијанските улици, дали знаевте дека единствениот плоштад доволно голем за да се нарече „пјаца“ е плоштадот Свети Марко?

По должината на Гранд Каналот ќе видите десетици прекрасни палати, од кои најпознати се Casa d’Oro, Casa Rezzonico и Palazzo Grassi, додека покрај споредните канали ќе откриете многу цркви, но и Ла Фениче (La Fenice), оперската куќа. Тука е и црквата Санта Марија дела Салуте, која стои како чувар на устието на Каналот во лагуната.

Ла Фениче, Венеција под вода

Откако ќе се истоварите на Riva degli Schiavoni, или словенскиот брег (наречен по Словените кои во текот на историјата доаѓале во Венеција на овој начин), пристигнувате во близина на главниот градски плоштад, но пред тоа не заборавајте да ја видите Ponte dei Sospiri, т.е. Мостот на воздишките, кој своето име го добил поради затворениците на кои им бил последен поглед на Венеција пред да одат во блиските ќелии.

Кога гужвата ќе стане доволно голема што ќе мора да почекате при преминувањето на следниот мост, тогаш не заборавајте да дојдете пред Дуждовата палата, седиштето на некогаш најмоќната сила на Јадранот. Тука е и камбанаријата на Св. Марко, пред кој често стојат колони туристи за да се искачат на врвот, но кога ќе дојдете до истиот и ќе погледнете, ќе речете само „леле!“. Од тука можете да ја видите цела Венеција, нејзините плоштади, покриви и речиси целата лагуна.

Самиот плоштад Свети Марко од едната страна е омеѓен со Старото и Новото обвинителство, а од другата со прекрасната базилика на истоимениот светец, украсена со позлатени мозаици, скулптури и куполи. Исто како и во многу други цркви во Италија, овде ќе видите колку е силна човечката уметност и сила. На плоштадот ќе ги најдете и неизбежните гулаби и бројните статуи на лавови со крилја, главниот симбол на Св. Марко.

Конечно, ако времето дозволува, обидете се да го посетите Арсенал, каде што е основана најстарата европска фабрика во 12. век, и блиските острови Торчело, Бурано и Мурано. Вториот е најпознат по производството на стакло и неговите шарени производи, како нараквици или ѓердани, секогаш ќе ве потсетуваат на овој град, спој на убавината, историјата и романсата.

Што да се посети (знаменитости) во Венеција

Базиликата Свети Марко

Св. Марко

Базиликата Св. Марко е доминантна зграда на истоимениот плоштад. Сигурно е една од најубавите и најинтересни цркви во светот, а вниманието го привлекува со својот посебен изглед.

Ca ‘d’Oro (Палацо Санта Софија)

Палацо Санта Софија

Големиот канал изобилува со прекрасни палати, а меѓу нив е и еден од најистакнатите Ca ‘d’Oro (италијански: Златна куќа). Најпрво се викала Palazzo Santa Sofia, а подоцна го добила своето име поради богато украсената фасада, поточно златните елементи на неа.

Дуждовата палата (Palazzo Ducale)

Дуждовата палата

Веднаш до прекрасната базилика Св. Марко е историскиот центар на политичката моќ во Венеција, односно еден од најпрепознатливите мотиви на La Serenissima – Дуждовата палата (Palazzo Ducale).

Мост Риалто (Ponte di Rialto)

Мост Риалто

Мостот Риалто (Ponte di Rialto) е една од главните знаменитости на Венеција, а меѓу многуте мостови кои ги премостуваат венецијанските канали, тој е најпознат и најзначаен.

Мостот на воздишките

Мостот на воздишките

Мостот на воздишките е еден од многуте мостови во Венеција и е меѓу најпознатите од нив. Венеција е град на романтиката, па легендата вели дека мостот го добил името по воздишките на љубовниците кои би се бакнувале таму на зајдисонце. Вистината, сепак, е нешто поинаква и потажна.

Santa Maria della Salute

Image: Santa Maria della Salute
Foto: Marius Fiskum / www.fototopia.no

Додека се приближувате до Венеција со брод, многу згради го привлекуваат вашето внимание, а Santa Maria della Salute е една од впечатливите глетки. Се наоѓа на местото каде што Големиот канал се спојува со заливот Св. Марко, ги пречекува патниците и изгледа дека на најдобар начин им сведочи за луксузот на Венеција, затоа што ако ваква глетка ве чека при пристигнувањето, што се уште се крие во Градот?!

Јавен превоз во Венеција

Јавниот превоз во Венеција е малку необичен и многу скап. Се извршува со „водени автобуси“, копнени автобуси, возови и гондоли.

Ако за прв пат одите во Венеција, голема е веројатноста да бидете збунети од локацијата на градот. Имено, она што ние го сметаме за Венеција, односно стариот дел на градот со сите негови знаменитости, всушност е остров на околу четири километри од копното. Заради едноставност, во оваа статија под „Венеција“ го разгледуваме само островскиот дел од градот.

Но, сместувачките капацитети и туристичките агенции често под Венеција ги продаваат и Местре (копното) и Лидо (уште еден остров, малку подалеку од копното).

Се разбира, ова има голема предност во форма на пониски цени, но сметајте на губење време во транспортот и, во крајна линија, потенцијално високи трошоци за транспорт, особено ако патувате од Лидо до Венеција.

Местре е првенствено познат по три работи. Прво, значително е поевтин и со поквалитетно сместување. Имено, историското јадро на Венеција е многу скапо, а многу сместувачки капацитети се наоѓаат во стари и донекаде дотраени згради.

Местре обично е многу подобар избор на таа страна, но гостите најчесто ја избираат Венеција поради атмосферата, а не поради самите соби. Покрај тоа, во Местре можете да јадете значително поевтино во рестораните или да купувате во супермаркетите. Еден од нив, „Али“, се наоѓа на околу 50 метри од станицата Местре, во Виа Пијаве. Третата причина зошто многумина одат во Местре е железничката станица, од каде што можете да се упатите кон аеродромите Марко Поло или Тревизо. Значи, ако одите во Венеција само за лето, нема потреба навистина да одите во Венеција, туку можете да останете во Местре.

Нема да трошиме премногу зборови за Венеција. Тој е еден од најпосетуваните градови во светот, маѓепсува милиони луѓе секоја година. Таму се наоѓаат сите главни градски знаменитости, а тоа е најскапиот дел од комуната Венеција.

Лидо ди Венеција (или само „Лидо“) е остров кој се наоѓа источно од Венеција. Сместувањето таму, во споредба со Венеција, може да биде многу евтино. Но, имајте на ум дека за превоз меѓу Лидо и Венеција треба да користите „вапорет“, кој е „оган“ скап. Цените и видовите билети можете да ги видите во табелата подолу. Домаќините сакаат да се пофалат со прекрасна градска плажа и чистото море, но ако сте навикнати на другиот дел од Јадранот, тешко дека ќе се согласите. Во секој случај, во Лидо ќе можете да уживате во помалиот метеж отколку во Венеција, иако таму е доста преполно во текот на летото.

Видови на јавен превоз во Венеција

Вапорети, мотоскафи и мотонави

Во самата Венеција за јавен превоз се користат водни автобуси, т.н вапорети. Понекогаш ќе го видите и името „мотоскафи“ или „мотонави“, а тие се однесуваат на водни автобуси што сообраќаат на малку подолги линии, како што е оној кон Пунта Сабиони.

Копнени автобуси

Има и копнени автобуси, а тие ја поврзуваат Венеција со копното, првенствено Местре. Станицата се наоѓа во Пјацале Рома, во близина на железничката станица Санта Лусија. Ова е најевтината опција за локален превоз до Венеција, а цените можете да ги проверите во табелата подолу.

Traghetto gondole

За престој во Венеција веројатно ќе ви се случи да посакате да го поминете Гранде Каналот, но за тоа не сакате да платите скапо вапорето, а лесно е можно и некој од мостовите да е предалеку.

Во тој случај би можеле да ви помогнат ни помалку ни повеќе туку гондолиерите! Не станува збор за туристички возења кои чинат и до 100 евра, туку за т.н. гондоли-фериботи, кои се користат исклучиво за цели на јавен превоз. Таквите чамци се лишени од луксуз, но сепак можете да уживате во возењето со гондола по значително пониски цени (можете да ги видите во табелата подолу).

Пристаништата за трагето-гондолите се наоѓаат на повеќе места во градот, а веројатно најинтересна е онаа која се наоѓа на Кампо дел Трагето и ви е од корист доколку на пример сакате од плоштадот Свети Марко да одете да ја посетите црквата Санта Марија дела Салуте.

За жал, трагето-гондолите имаат непостојан ред на пловење, па немојте да се изненадите ако гондолата не се појави на ниту една од официјално одредените линии.

Класични гондоли

Гондолите се симбол на Венеција, а возењето со овој симбол чини во согласност со сликата во која ужива градот во кој се движат (можете да ги видите во табелата подолу). Можете да одите многу поевтино ако ја делите гондолата со повеќе луѓе, но дел од шармот и романтиката се изгубени таму. Но, во случај да се одлучите за оваа опција, знајте дека гондолата може да ја делат најмногу шест патници. Исто така, пред да се качите, договорете се со гондолиерите за сите детали и цени, за да избегнете непријатности по возењето.

Превоз со воз помеѓу Венеција и Местре

Најлесната опција за транспорт помеѓу копното и Венеција се возовите Трениталија (www.trenitalia.com). Возовите помеѓу станиците Местре и Санта Лусија сообраќаат многу често, а цената можете да ја проверите во табелата подолу. Како и обично во Италија, пред да се качите во возот, поништете го билетот на назначениот уред кој се наоѓа на перонот.

Популарни линии

Водните автобуси сообраќаат често, а возниот ред е на станиците. Најпопуларната линија е број 1, која ги поврзува Пјацале Рома со Лидо, а транзитира преку Риалто, Академијата, плоштадот Свети Марко и Арсенал.

Оваа линија е всушност одлична можност за сите туристи да го видат градот и сигурно нема да ве остави рамнодушни, бидејќи всушност најдобро ќе го видите целото богатство и раскош на венецијанската архитектура, каде секоја куќа е мало обележје.

Билетите важат 75 минути од моментот на поништување, а можете да ги купите и на брод. Ако посакате да се „шверцувате“, знајте дека казните се високи и чести.

За возење до островот Мурано, можете да ги користите линиите 4.1 (41) и 4.2 (42), кои застануваат на одредени станици, додека од Piazzale Roma има и линија 3 (‘Diretto Murano’), која најбрзо ве носи до „островот на стаклото“.

Картички за попуст

Доколку планирате повеќе да патувате и да останете подолго во Венеција, може да ви се исплатат разни туристички билети. Има едно, дво, тро, седум дневни билети и од 72 часа. Овие билети важат за превоз со автобус на копното, во рамките на целата општина, па можете да ги користите и на островот Лидо.

Постои и картица Venezia Unica city pass (imob.venezia / Cartavenezia), која се издава на туристи и за чести корисници. Картичката за чести корисници трае пет години и носи големи попусти при купување билети, вклучително и купување на карнет од 10 билети по многу ниски цени. Можете да проверите подетални цени во табелата под овој текст.

Покрај попустите на јавниот превоз, Venezia Unica носи и низа други поволности.

Видови и цени на билети за јавен превоз во Венеција

Тип на карта Цена
Редовен билет за воден превоз 7,50 €
Важи 75 минути по откажувањето. Трансферот е дозволен доколку се движите во иста насока. Цената е иста доколку билетот се купи надвор од возилото и во возилото. Ако се качите без билет, побарајте го веднаш по качувањето на бродот.
1-дневен билет 20,00 €
Важи на денот на првото поништување. Може да се користи за сите копнени и поморски линии ACTV, освен за броевите 16 и 19. Исто така, не може да се користи за линиите на Алилагунина (шатл за аеродром), шатл од аеродром и специјална линија – Казино. Со доплата од 6,00 евра може да се патува до аеродромот Марко Поло, а за 12,00 евра можете да имате и повратно патување.
2-дневен билет 30,00 €
Важи на денот на првото поништување. Може да се користи за сите копнени и поморски линии ACTV, освен за броевите 16 и 19. Исто така, не може да се користи за линиите на Алилагунина (шатл за аеродром), шатл од аеродром и специјална линија – Казино. Со доплата од 6,00 евра може да се патува до аеродромот Марко Поло, а за 12,00 евра можете да имате и повратно патување.
3-дневен билет 40,00 €
Важи на денот на првото поништување и следните два дена. Може да се користи за сите копнени и поморски линии ACTV, освен за броевите 16 и 19. Исто така, не може да се користи за линиите на Алилагуна (пренос со брод до аеродром), трансфер до аеродром и специјална линија – Казино. Со доплата од 6,00 евра може да се патува и до аеродромот Марко Поло, а за 12,00 евра може и повратно патување.
7-дневен билет 60,00 €
Важи на денот на првото поништување и следните шест дена. Може да се користи за сите копнени и поморски линии ACTV, освен за броевите 16 и 19. Исто така, не може да се користи за линиите на Алилагунина (шатл за аеродром), шатл од аеродром и специјална линија – Казино. Со доплата од 6,00 евра може да се патува до аеродромот Марко Поло, а за 12,00 евра повратно патување.
72-часовен билет за деца и млади (Rolling Venice) 22,00 €
Ако сте на возраст од 6-29 години и купите картичка за попуст „Rolling Venice“ (чини 6,00 €, www.hellovenezia.com), имате право да ја користите оваа картичка. Важат истите одредби како и за дневните билети.
Автобуски билет до аеродромот Марко Поло 8,00 € (во еден правец)
Важи 75 минути од моментот на поништување. 15,00 € (повратно)
Вредна картичка Venezia Unica градска карта (imob.venezia / CartaVenezia) за локални жители или чести корисници 1,50 € (обичен билет од 75 минути)
Трае пет години по издавањето. Со нејзиното користење се остваруваат значителни попусти на цената на превозот. Оваа верзија на картичката Venezia Unica е наменета за локалното население, но може да ја користат и туристите со надомест од 100,00 евра. Иако е висока цена за изнајмување, разликите во цените на возење се навистина големи, па може да се исплати после 15 возења. Покрај редовните билети со важност од 75 или 100 минути, можете да купите и карнети со 10 карти во двете комбинации. 2,00 евра (обичен билет од 100 минути)
14,00 € (карнет со 10 редовни билети за 75 минути)
19,00 евра (карнет со 10 редовни билети за 100 минути)
Редовен автобуски билет 1,50 € (надвор од возило)
Важи 75 минути по поништувањето. Важи за превоз меѓу Местре и Пјацале Рома, како и за автобуски превоз на Лидо. Трансферот е дозволен доколку се движите во иста насока. Не важи за автобуски превоз до/од аеродромот Марко Поло. 3,00 € (во возило)
Карнет со 10 автобуски билети 14,00 €
Секој билет важи 75 минути попоништувањето. Важи за превоз меѓу Местре и Пјацале Рома, како и за автобуски превоз на Лидо. Трансферот е дозволен доколку се движите во иста насока. Не важи за автобуски превоз до/од аеродромот Марко Поло.
Билети за „трагето-гондола“ 5,00 € (редовна)
Цената варира во зависност од тоа дали имате картичка „Venezia Unica city pass“ или не. 10,00 € (карнет со 10 билети за трагето, можно е купување со градска карта Venezia Unica)
Транспорт со гондола 80,00 €
За секое возење, препорачливо е однапред да се договорите со гондолиерите за деталите и цената. Овде ја наведуваме минималната пропишана цена за 40 минути возење. Гондолата може да ја делат најмногу шест патници.
Превоз со воз помеѓу станиците Местре и Санта Лусија 1,35 €

Наведените податоци во табелата се проверени на 08. 11. 2019 г.

Превоз до Венеција

Превозот до Венеција може да го организирате преку Виз Ер, сопствено возило или со автобус, односно комбинирано со автобус/воз.

Најевтината и најбрза варијанта е со Виз Ер доколку ви одговараат деновите на летање кои со зимскиот возен ред се во среда и недела.

Корисни информации за Венеција

Гужви на улиците на Венеција

Венеција е скоро секогаш преполна со туристи и пешачењето на туристичките рути може да биде многу заморно и бавно, бидејќи е тешко да се заобиколат многу луѓе.

Бидејќи градот е испреплетен со мали улици, користете ги за да го забрзате вашиот премин во случај на брзање. Ова особено важи за одење по словенскиот брег (Riva degli Schiavoni), кој е презагушен во поголемиот дел од денот, додека по уличките над него не се ни блиску до гужви. Со побрзо поминување, би можеле да бидете наградени со уникатен и прекрасен поглед на венецијанските канали и мостови.

Остава на багаж (Deposito bagagli)

Бидејќи многумина одлучуваат да ја посетат Венеција како дел од патување низ Италија или еднодневно патување, обично е неопходно да го чувате вашиот багаж некаде.
Можете да го направите ова на две места во историскиот центар – на станицата Санта Луција и на Пјацале Рома.

Во Санта Лусија цената е иста како и на другите италијански железнички станици – пет евра за првите пет часа, 0,70 евра за секој нареден час од шести до дванаесеттиот и 0,30 евра за секој час од тринаесетти па натаму. Така, на пример, чувањето торба за осум часа ќе ве чини 7,10 евра, а за 14 часа 10,50 евра.

Во продавницата на Piazzale Roma (www.trasbagagli.it) формулата е многу поедноставна – оставата чини седум евра по багаж во период од 24 часа. Работното време е од 6:00 до 21:00 часот.

Споменатиот уред се наоѓа на западната страна на Пјацале Рома, веднаш до барот Pullman (види слика погоре). Ако доаѓате од правец на станицата Санта Лусија, откако ќе ја преминете Понте ди Калатрава, уредот се наоѓа на десната страна на плоштадот и треба да пешачите стотина метри до него.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *