АМАЗОН ГРАДИ НОВ ВОЗДУШЕН ХАБ

Amazon Air ги објави плановите за отворање нов регионален воздушен хаб на меѓународниот аеродром „Сан Бернардино“.

Карго центарот од 660,000 квадратни метри се гради во партнерство со аеродромот и инвеститорот Хилвуд Ентерпрајс. Проектот е одобрен од Федералната администрација за воздухопловството на САД на крајот на минатата година, а изградбата е предвидена да започне на есен, 2020 година.

UPS и FedEx имаат сопствени бази на аеродромот, што значи дека ќе биде дом на трите најголеми организатори на превоз во САД.

„Регионалниот воздушен центар се гради од темел за да ги задоволи оперативните потреби на компанијата, вклучително и употреба на соларна енергија и опрема за одржување. Планираме да го отвориме центарот во 2021 година “, изјави Сара Родос, потпретседателка на„ Amazon Global Air“.

Гигантот за е-трговија објави серија проекти за изградба на карго-центри во последните неколку години. Овие проекти ги вклучуваат аеродромите во Чикаго Рокфорд, Мајами, Далас и главниот центар на Амазон на меѓународниот аеродром Синсинати / Северен Кентаки.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *