НАЈАВЕН Е ШТРАЈК НА ПОМОРСКИТЕ РАБОТНИЦИ ВО ГРЦИЈА

Продолжува 48-часовниот национален штрајк на патничките бродови (фериботи-медитерански/туристички фериботи) почнувајќи од 06:01 часот на 10-11-2021 среда до 06:00 часот на

Повеќе

ВО РОТЕРДАМСКОТО ПРИСТАНИШТЕ СЕ ИНСТАЛИРАНИ ПРВИТЕ 3Д-ПЕЧАТЕНИ СИДРИШТА

Првата серија 3Д печатени столбови за усидрување на бродови беше поставена минатата недела во пристаништето во Ротердам, а тоа е,

Повеќе

КАКО ИЗГЛЕДА НАЈГОЛЕМИОТ ЕЛЕКТРИЧЕН ЕДРИЛИЧАР СО ТРИ ЈАРБОЛА ВО СВЕТОТ

Деновиве се повеќе се зборува за новиот потфат на Бродоградителската индустрија Сплит, со што започна изградбата на Новоградба 531, најголемиот

Повеќе

„ГУНВОР“ ИНВЕСТИРА ВО РАЗВОЈ НА ЕЛЕКТРИЧЕН БРЗ ФЕРИБРОД

Трговската куќа со нафта и стоки „Гунвор“ купи акционерски удел во „Артемис Технолоџис“, технолошки старт ап компанија со седиште во

Повеќе

МАГДЕБУРГ (KANALBRÜCKE MAGDEBURG), НАЈГОЛЕМИОТ ПЛОВЕН АКВАДУКТ НА СВЕТ

Магдебург (Kanalbrücke Magdeburg) е воден мост и најголем пловен аквадукт во светот. Ги поврзува каналите Елба-Хавел и Мителленд и им

Повеќе

ИНТЕРАКТИВНА МАПА НА ОГРАНИЧУВАЊА ВО СВЕТСКИТЕ ПРИСТАНИШТА ПОРАДИ КОРОНАВИРУСОТ

Компанијата Вилхелмсен – Wilhelmsen создаде интерактивна мапа каде можете да ги пратите ограничувањата издадени од одделни држави или пристанишни власти

Повеќе

ПОТОНАТ ТУРИСТИЧКИ БРОД ВО СРЦЕТО НА БУДИМПЕШТА, НАЈМАЛКУ СЕДУМ МРТВИ. ПОВЕЌЕ ЛУЃЕ СЕ ВОДАТ ИСЧЕЗНАТИ

Седум патници починаа, а повеќе се водат како исчезнати, кога вчеравечер туристички речен брод се превртел и потонал во главниот

Повеќе