КОРОНА ЗАКЛУЧУВАЊЕТО ВО ШАНГАЈ СЕ ПРОДОЛЖУВА НА НЕОДРЕДЕНО ВРЕМЕ

Заклучувањето во Шангај е продолжено на неодредено време, потег што фрла дополнителна несигурност врз кинеските ланци на снабдување, бидејќи се објавуваат нови податоци кои го покажуваат негативното влијание врз обемот на прекуокеанскиот транспорт во Кина.

Острите ограничувања во источната половина на градот, вклучително и Пудонг, требаше да бидат укинати во петок, но речиси сите области остануваат заклучени и локалните власти не дадоа временска рамка за неговото завршување, освен велејќи дека тоа ќе се направи „во фази“.

Еден шпедитер изјави за The Loadstar: „Шангај започна уште една рунда масовно тестирање [Ковид], при што се тестира целото градско население од 25 милиони.

„Ни беше ветено дека секој со негативен тест ќе биде слободен и позитивните случаи ќе бидат преместени во карантински центри, како и досега. Да видиме дали конечно ќе ги одржат ветувањата и нема повторно да измислуваат нови правила“.

Скоро цел Шангај сега е под клуч, при што повеќето жители не можат да ги напуштат своите домови, дури и за храна, додека на некои бизниси, како што е контејнерското пристаниште, им е дозволено да работат под услови на „затворен обрач“, каде работниците спијат на лице место.

Ажурирањата на ланецот на снабдување од шпедитерите во голема мера се фокусира на намалениот капацитет за транспорт на камиони и затворањето на фабриките и магацините, што доведе до пренасочување на прекуокеанскиот транспорт – Нингбо, Кингдао и Тијанџин се на врвот на листата на алтернативни пристаништа.

Сепак, Crane Worldwide Logistics изјави: „Продолжува да биде предизвик да се спроведе отпремата на контејнери. Другите градови почнаа да не дозволуваат да влегуваат контејнерските камиони од Шангај“.

И, според Fibs Logistics, повеќето периоди за влез на контејнери во Шангај се одложени и распоредите се „нестабилни“.

Ligentia ги предупреди клиентите дека нејзиниот магацин во Пудонг ја прекинал работата, а нејзиниот магацин е под затворено управување.

И Крејн изјави дека ракувањето со товар на аеродромот во Шангај Пудонг станало „речиси невозможно“, истакнувајќи дека Делта е најновата авиокомпанија што објави откажување на летови. Истите препорачуваат да се користи Женгжу како алтернативна порта за авиопревоз.

Fibs Logistics додаде: „Некои фабрики мораа да ги откажат резервациите поради заклучување во нивните области. За консолидираните пратки, повеќето магацини во Пудонг се затворени до понатамошно известување“.

Ројтерс објави дека фабриката на Тесла во Шангај нема да продолжи со работа денеска, како што беше планирано. Во текот на викендот, извршниот директор Илон Маск твитна дека компанијата доживеала „исклучително тежок квартал, поради прекини во ланецот на снабдување“.

Поради извештаите од минатата недела за влошување на застојот на пристаништето и редиците на бродови, Шангајската меѓународна пристанишна група (SIPG) вчера негираше дека има „повеќе од 300 бродови“ кои чекаат да се натоварат или истоварат на пристаништето.

SIPG изјави за локалните медиуми дека пристаништето одржува нормални 24-часовни операции и дека просечното време на чекање на контејнерските бродови било помалку од еден ден.

Во меѓувреме, новите податоци од FourKites го покажаа негативното влијание на заклучувањето на Кина врз обемот на прекуокеанскиот превоз.

На пример, фирмата за видливост на синџирот на снабдување рече дека заклучувањето во Шенжен минатиот месец резултирало со 32% намалување на обемот на прекуокеанската испорака во провинцијата Гуангдонг, каде што се наоѓа Шенжен.

„Седумдневниот просечен волумен на превозот[Гуангдонг] сега е намален за само 15% во споредба со пред да стапат на сила заклучувањата“, додаде FourKites.

Во Шангај, рече дека контејнерските пристаништа се соочуваат со „значително намалени“ волумени, при што седумдневната просечна пропусна моќ „сега е намалена за 33% во споредба со 12 март“.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *