ИСТОРИСКО – ГАСТРОНОМСКИОТ БЕЛЕГ НА ПАРИЗ, РЕСТОРАНОТ LE TRAIN BLEU

Gare de Lyon железничката станица во Париз е дел од најголемата иницијатива за урбанистичко планирање што ја спровел францускиот претседател за Светскиот саем во 1900 година, во период кога се изградени други згради како Grand Palais и Petit Palais.

Фото: Tassos Lambropoulos – Rush hour at Gare de Lyon, Paris.

Од надворешната страна  железничката станица Гаре де Лион во Париз е всушност дискретна во споредба со многу згради и споменици во Париз во стил на Belle Epoque, иако е лесно препознатлива по импресивната саат-кула што е слична на Биг Бен во Лондон.

И токму Париз-Лион-Медитеранската компанија го изградила ресторантот на првиот кат за Универзалната изложба во 1900 година, кој првично бил наречен Буфет де ла Гаре де Лион (Buffet de la Gare de Lyon).

Сепак, поради импресивната внатрешна декорација, овој ресторан во Париз всушност не бил инаугуриран  се до 7-ми април 1901 година од страна на францускиот претседател Емил Лубет.

Во 1963 година ресторанот бил преименуван во Le Train Bleu, со што е одадено почит кон услугата Париз-Винтимиља и оригиналниот луксузен експресен воз со неговите сини спални вагони, што ги превезувал аристократите и богатите парижани до Азурниот брег.

Во 1972 година било одлучено ресторанот Le Train Bleu да се класифицира како историски споменик во Париз.

За внатрешноста на Le Train Bleu

Тоа била фирмата Париз-Лион-Медитеран, позната како ПЛМ-мрежа, што ресторанот Le Train Bleu го дизајнира како извонреден и раскошен ресторан со елеганција и чувство на богатство со восочен паркет, дрвена облога и кожни тапацирани седишта.

Големите простории имаат многу различни скулптури и секаде може да се видат позлатените ефекти заедно со оригиналните штандови за оставање на палтата и многу повеќе, што прават да се чувствувате како да чекорите назад во времето на луксузниот класичен амбиент.

Сепак, токму сликите на ѕидовите и таваните го прават овој ресторан во Париз толку добро познат, односно поради познатите пејзажи на области низ кои возеле возовите на мрежата PLM.

Всушност има вкупно 41 слика кои се насликани за да ги опишат станиците на железничката мрежа заедно со различни места и портрети (како што еден од познатата француска актерка Сара Бернхард), не заборавајќи дека компанијата потекнува од Алпите, па затоа има прекрасна планинска слика на Монт Блан која е насликана од страна на уметникот Јуџин Бурнанд.

Постојат три тавански слики во главната трпезарија од различни уметници, а едната слика е  Париз насликана од уметникот Франсоа Фламенг, кој исто така ја има украсено Opera Comique Opera House. Сепак, на крајниот ѕид од главната трпезарија има прекрасна слика од уметникот Алберт Маигнан, која го прикажува портокаловиот театар (Theatre d’Orange).

Другите слики ги вклучуваат Вилефранш и Монако, кои се насликани од страна на уметникот Фредерик Монтенард, кој исто така беше основач на Националното друштво за ликовна уметност, слика на таванот на Златната соба од Анри Гервекс и две во позлатената соба, вклучувајќи една од Марсеј од Олив.

Волшебните композиции со елеганцијата и престижот на ресторанот Train Bleu во Париз воодушевуваат илјадници луѓе низ годините, а по големата обнова од штетата предизвикана од старите парни локомотиви низ годините, овие слики и останатите уметнички обележја на овој историски споменик во Париз се вратени во поранешниот сјај.

Ова значи дека посетителите ќе можат да ги следат стапките на познати имиња како Коко Шанел, Салвадор Дали, Брижит Бардо и други со јадење во уникатен амбиент и ќе доживеат искуство во Париз кое никогаш нема да го заборават.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *