ЕВРОПА ПРАВИ ПОБРЗИ АВТОМОБИЛИ И ПОДОБРИ БАТЕРИИ ОД ТЕСЛА

Со 390 милијарди долари, Тесла вреди многу за инвеститорите. Всушност, вреди повеќе од сите германски производители на автомобили заедно.

За 12 години откако Елон Маск го објави својот прв целосно електричен спортски автомобил, тој се прошири во производство на батерии во Gesagactory на Тесла, распореди посветена инфраструктура за полнење ширум светот и разви производи што им овозможуваат на потрошувачите да создаваат и складираат енергија.

Неговиот Roadster стана референца за супер-брзо патување со батерија и неговите електрични седани се искачија на ранг-листата за да се натпреваруваат со Nissan за најпродаваниот електричен автомобил во светот.

Во таа временска рамка, престижните брендови во Европа, како Фолксваген и Дајмлер во Германија, но исто така и Рено и Пежо во Франција, главно се бореа со еколошкиот скандал со дизел моторите и покажаа слаб став кон преминување на електрични автомобили.

Песимистите велат дека судбината на европските производители на автомобили ја покажува неможноста на регионот да ги трансформира дури и најбрилијантните идеи и најдобриот инженерски талент во нарушувачка иновација во обем.

„Не е  недостатокот на визија кој ја мачи Европа – производителите на автомобили како Рено веќе долго време имаат визија за иднина со електрични, поврзани и автономни возила“, вели Франсоа Верон, основач на инвестицискиот фонд Фуфонд. „Но, тие не успеаја да ја индустријализираат таа визија, да ги прилагодат своите производствени и снабдувачки синџири на новите деловни модели на електрични автомобили“.

„Веројатно, нарушувањето доаѓа од независен играч отколку од актуелните работници“, вели Верон. „Силно финансиран независен играч“.

Но, иако Европа нема единствен еквивалент на Тесла, има неколку компании кои прават делови од она што го прави Тесла и во многу случаи го прават тоа подобро.

Без медиумската моќ на империјата на Маск, тие се помалку познати, но има компании како што е Римац што произведува побрзи електрични кабриолети, компании како „Skeleton Technologies “ кои прават помоќни ултракондензатори и Ајнрид прави електрични камиони за возење.

Еве дел од нашата серија која ја разгледува империјата на Елон Маск и европските технолошки компании кои се појавуваат како нејзини ривали. Првиот дел е фокусиран на автомобили и батерии, втор дел на вселената и трети на хиперлуп.

Автомобилите се едни од највидливите делови на Тесла, и го сочинуваат најголемиот дел од нејзините приходи. Во вториот квартал на 2020 година, продажбата на автомобили претставуваше 86% од пријавената продажба од 6 милијарди долари. Ново лансираниот Model Y воодушеви многу автомобилски експерти.

Но, можеби најекпресивниот успех на Тесла лежи во неговата способност да распореди широко распространета мрежа на посветени, ултра-брзи полначи наречени суперполначи. Тие одиграа клучна улога во помагањето на автомобилите на Tesla да се издвојат од останатите, со решавање на стравот на потрошувачите да останат без „гориво“ во електрично возило.

Всушност, инфраструктурата што овозможува релативно краток прекин на полнењето по патот е можеби единствениот сегмент каде Тесла навистина нема еквиваленти во Европа.

Компанијата може да се пофали со скоро 2.000 станици во Европа и Блискиот исток. Алтернативите, дури додадени заедно и помогнати од државните субвенции, формираат помала мрежа на различни полначи кои се помалку моќни – па затоа побавно се полни со батерија – и честопати се соочуваат со проблеми со компатибилноста.

Секој друг дел од екосистемот на електрични автомобили има Европејци, кои се борат со Тесла. Еве ги имињата што вреди да се знаат како  предизвикувачите на хиперавтомобилите на Тесла во Европа:

Rimac (Хрватска)

Tesla’s Roadster тврди дека е најбрзиот автомобил во светот. Според компанијата, таа може да помине од 0-60 км / ч за само 1,9 секунди и има максимална брзина од над 250 км/ч.

Хрватскиот Римац можеби е во состојба да го достигне рекордот на Tesla, со тврдењата дека неговиот електричен хиперавтомобил C_Two може да забрза од 0 до 60 км / ч за 1,85 секунди, што е побрз од „Roadster“ И C_Two тврди максимална брзина од 258 км/ч.

Имајте предвид, C_Two на Римац сè уште не е во производство. Сите потенцијални клиенти ќе треба да почекаат 2021 година за да ја примат испораката, а веројатно ќе има само многу ограничен број на направени возила. Вашата веројатност да имате C_Two е веројатно многу помала од тоа да имате Roadster.

Римац, кој започна со Мате Римац, обидувајќи се да го привлече сопственото многу убедливо БМВ од 1984 година, кога имаше само 19 години, очигледно е многу поинаква (и многу помала) деловна активност од Тесла. Но, нејзината мисија да изгради електрични моторни автомобили, кои се супер брзи, има изненадувачки голем дострел низ автомобилската индустрија.

Porsche поседува околу 15% од компанијата, а Hyundai Motor Group неодамна инвестираше 80 милиони евра како дел од новото партнерство со кое двете компании соработуваат на низа перформанси на електрични автомобили. Голем број други производители на автомобили, вклучувајќи ги Астон Мартин и Пининфарина, веќе ги користат батериските пакувања на Римац за свои електрични суперавтомобили.

Со сериозни инвеститори кои доаѓаат сега, Римац професионализира и се подготвува да оди многу поголем. Плус, неодамна го ангажираше поранешниот инженер на Тесла, Крис Порит, како CTO.

Piëch (Швајцарија)

Пиеч е со седиште во Швајцарија, но има длабоки корени во Германија и се поврзува со Фолксваген.

Компанијата е основана од Тони Пиеч, син на поранешниот претседател на Фолксваген Фердинанд Пиех, чии сопствени предци се и основачот на Фолксваген Фердинанд Порше.

Се во насока да се надоврзе на историјата на врвен инженеринг во Германија, во комбинација со електричен мотор и заживување на иконите елементи на класичните дизајни на спортски автомобили, за да стане „водечка марка за луксузна електрична мобилност“.

„Во духот, се враќаме на визијата на Фердинанд Порше од 1931 година“, вели компанијата на својата веб-страница. „Нашата цел е да изградиме компанија што ќе ги обновува уметноста, занаетчиството и наследството од минатото, но се појавуваме во 21 век со нов погонски систем, нов деловен модел и апетит за технологија и нарушувања“.

Целокупниот електричен модел на компанијата Марк Зеро, планиран да се најде во продажба во 2022 година, може да достигне 100 километри на час за 3,2 секунди, наполнува 80% од батеријата за 4 минути 40 секунди и може да се пофали со опсег од 500 километри со едно полнење.

Една специфичност: Пиеч не планира да инвестира во сопствено производство и наместо тоа се потпира на мрежата на партнери за производство – производители на автомобили со веќе поставени фабрики, склопувања и снабдувачки синџири.

Nikola (со седиште во САД, со Подружници во Германија и Италија)

Другиот предизвикувач на Тесла е Никола.

Мора да се признае дека тоа е делумно заради името на компанијата, што се однесува на Никола Тесла, инженер и пронаоѓач кој даде значаен придонес во текот на 1900-тите во она што го знаеме за системите за електрично снабдување. Неговото презиме ја инспирираше компанијата на Маск и, секако, Никола го зеде неговото име.

Никола оди директно со Тесла во електрични камиони. Компанијата е со седиште во САД, но има големи европски врски.

Германскиот Бош и италијанскиот Ивеко, производител на камиони поддржан од семејството Ањели, поседуваат по 6% од Никола и беа клучни во градењето на важните делови од камионите на компанијата.

Повеќе од 200 вработени во Бош беа вклучени во градењето важни делови на камионите на Никола, вклучувајќи го и електричниот мотор за оската, единицата за управување со возилото, батеријата и ќелијата за гориво на водород. Самите камиони се градат во фабрика на Ивеко во Германија.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *