БОДРУМ – ТУРСКИОТ СЕН ТРОПЕ

Бодрум, турскиот бисер на Егејот, е град чија убавина го воодушевува целиот свет и која привлекува многу гости.

Бодрум е место на богато античко историско наследство, а највредниот дел од тоа наследство е Херодот, основоположникот на историјата. Без разлика дали сакате антика или не, Бодрум нема да ве остави рамнодушни!

Пристанишниот град е исто така наречен Турски Сен Тропе поради големиот број луксузни хотели, урбани клубови под отворено небо, одлична гастрономска сцена и многуте суперјахти кои крстарат по неговите тиркизни води.

Conde Nast Traveler и Bloomberg го прогласија Бодрум за едно од најдобрите места за патување во 2019 година.

„Со infinity базени свртени спрема Егејското Море, клубовите на плажа посетени од познати личности, парните амами и плажи за сончање заскриени од маслинови градини, градот е совршена алтернатива на Сент Тропе и Миконос“, напиша Блумберг за Бодрум.

Ним им се придружи и Architectural Digest, кој Бодрум го нарече една од најдобрите туристички дестинации за 2020 година.

Бодрум – град во кој е роден таткото на историјата Херодот

Турскиот град се наоѓа на полуостровот Бодрум на југозападниот брег на Турција, на брегот каде што се мешаат егејските води со Средоземното Море. Тоа е само еден час лет од Истанбул, а на половина пат помеѓу Мармарис и Кушадаси.

Наспроти Бодрум е прекрасниот грчки остров Кос, кој ви дава можност да го посетите и турскиот и грчкиот брег за време на вашиот одмор.

Во античка Грција, тој е познат како Халикарнас (грчки: Αλικαρνασσός), а во средниот век како Петрониум, кој бил освоен во 1522 година од Сулејман Величествениот. Античките Грци го колонизирале неговото пристаниште во 11 век п.н.е., а подоцна градот цветал под персиска власт.

Тука е роден грчкиот историчар Херодот (484-420 п.н.е.), татко на историјата.

Најдобри начини да го запознаете Бодрум

Дружете се со локалното население во бодрумската голема чаршија

Во срцето на Бодрум, во големо покриено подрачје веднаш до терминалот за меѓуградски автобуски превоз, се наоѓа чаршијата за дизајнерски парчиња и пазар на храна. Чаршијата е одлично место за да го запознаете локалното население, да се напиете чај или да побарате зачини.

Погледнете претстава во извонредниот амфитеатар од четвртиот век

Најдобро сочувана рушевина во Халикарнас е амфитеатарот, локално познат како Бодрумски антички театар, кој се наоѓа на ритче над центарот на градот.

Можете само да го посетите или уште подобро, да гледате претстава на неговата летна сцена. Во античко време, капацитетот на амфитеатарот бил околу 13.000. Сега тоа е многу поинтимен и прима 4.000 посетители.

Истражете го гробот на сите гробници во древниот Халикарнас

Надгробниот споменик на каријскиот крал Мавзол веднаш до тврдината на Св. Петра е најголемата атракција на Бодрум.

Мавзолејот (зборот произлегува од името на Мавзол и денес се употребува за секоја голема гробница)  било најголемото достигнување на античкиот свет во тоа време и е едно од седумте чуда на античкиот свет.

Изграден е во 350. година пред нашата ера. За жал, по силниот земјотрес и неколку грабежи, остануваат само урнатините на мавзолејот…

Иако се отстранети многу урнатини – можете да ги видите неговите статуи и мермерни релјефи во британскиот музеј, но мавзолејот сè уште вреди да се посети.

Уживајте во локалната музика во турскиот Грејсленд

Во чест на турскиот пејач, композитор и актер Зеки Мурен, кој починал во 1996 година, формиран е уметничкиот музеј Зеки Мурен кој е сместен во последниот дом во кој што живеел. Забавно е да ја посетите неговата куќа, да ја слушате неговата музика и да ги видите неговите костими.

Најубавите плажи

Сместено на волшебно место каде се среќаваат Егејското и Медитеранското море, Бодрум е дом на дури 67 плажи со сино знаме. Синото знаме е „печат“ на одобрување доделено само на најчистите води, што го прави Бодрум една од најголемите летни дестинации на Турција.

Плажата Фенер

Благодарение на ветрот што дува меѓу плажата Фенер и островот Кос, кој се наоѓа спроти Бодрум, ова е далеку најдобро место за спортови на вода. Почетниците треба да се испробаат наутро кога е помалку јасно, додека попладневните услови се движат од мали бранови до големи, идеални за скокање.

Плажа Гумсулук

Гумушлук е тесна,но убав дел од плажата спроти островот Рабит. Кога плимата е ниска, можете да прошетате долж потопените антички градски sидови на Миндос.

На плажа ќе најдете и семеен ресторан со морска храна што сопствениците ја водат од морето. Оваа плажа е идеална за касно зајдисонце со вино и лигњи на скара.

Плажа Камел

За многу локални жители и туристи кои се враќаат во Бодрум неколку пати, ова е најубавата плажа. До нејзе може да се одвезете со долмуш (комбиња за јавен превоз) од центарот на Бодрум. Оваа плажа се посетува и како дел од екскурзии кои вклучуваат крстарење на брегот и пливање на отворено море.

Бодрум – град кој го посетува светскиот џет-сет

Џени Саутан, основачката на „ Globetrender“, го опиша турскиот град како ново омилено место за славни личности, модели и ИТ магнати.

Од гостите доминираат Британците и Русите.

Бодрум неколку сезони по ред привлекува кралски семејства и државници. Минатата година украинскиот претседател Владимир Зеленски и норвешката принцеза Марта Луиз беа забележани на одмор во Бодрум.

Бодрум е честа станица за милијардерите кои крстарат со нивните јахти. Казахстанскиот милијардер Алијан Ибрагимов е забележан таму на неговата јахта I Dinasty, како и Џеф Безос чија суперијахта Flying fox била забележана во водите на провинцијата Мугла.

Како до Бодрум

Денес, кога сеуште владее пандемијата со коранавирусот како алтернатива останува авионскиот превоз до Бодрум преку еден од истанбулските аеродроми.

Цената за еден повратен билет се движи од 150 – 220 €, а патувањето околу 5 часа.

Јавен превоз

Ако сакате да одите на една од плажите надвор од градот, ќе го направите со минибус, т.н. долмуш што застанува на главната автобуска станица – otogar, што е оддалечена 500 метри од морето.

Долмуш мрежата ви овозможува брзо и евтино да стигнете до околните места или плажи. Вие ги запирате насекаде, кревајќи ја раката.

Цените на билетите се фиксни и обично се напишани над возачот (околу 0,75 до 1,5 евра). Долмуш работи 24 часа на ден. Таксистите се друга приказна и треба да се пазарите.

Доколку планирате да изнајмите автомобил, ќе ви биде доволна националната возачка дозвола. Површината на асфалтот е одлична, но имајте на ум дека турските возачи не надминуваат дури и нас во непочитување на прописите.

Не заборавајте да се пазарите. Конкуренцијата е доста висока, така што можете да изнајмите помал автомобил за еден ден за 40 ЕУР, а доколку ги земете на неколку дена, цената може да се спушти на 20 ЕУР на ден (плус околу 200 евра депозити кои потоа ви ги враќаат).

Излети

Агенциските понуди на излети околу Бодрум се прилично изедначени.

Во понудите се Памукале (околу 35 ЕУР), урнатините на античкиот Ефес (35 ЕУР, или 65 ЕУР ако и двете локации се дел од истото, дводневно патување), плажите на делтата на Далајан (35 ЕУР), рафтинг по реката Даламан (60 ЕУР), нуркање (42 ЕУР), сафари џип ( ЕУР30, во мали и непријатни возила „Сузуки Витара“ кои се движат во колона по локалните макадамски патишта, односно целото патување се врши во облак од прашина подигната од возила пред вас), пловења кон блиските плажи (15 ЕУР), посети на амами (7 ЕУР), итн.

Сите овие патувања ќе Ви ги понуди агенциски водич, но впечаток е дека поевтино ќе поминете доколку плаќате за нив директно во бројните локални агенции.

Имајте на ум дека растојанијата до Далајан, Ефес и Памуккале не се мал, околу 200 километри и повеќе км во една насока.Пловидбата до околните заливи е една од поевтините и популарни екскурзии.

Обично, по иста цена заедно со излетот ќе ви понудат превоз од хотелот до пристаништето и потоа ќе ви вратат, како и бесплатна посета на амамот.

Во амамот започнувате со сауна, потоа ве капат, отстранувајќи слој мртва кожа со груба ракавица, а завршуваат покривајќи ве со пена преку  и масажа (малку боли, но вреди).

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *