ВО КИНА ИСПЛОВИ ПРВИОТ АВТОНОМЕН КОНТЕЈНЕРСКИ БРОД

По неколкумесечно опширно тестирање, Шандонг Порт Груп го лансираше контејнерскиот брод од 300 TEU ZHI FEI , управуван од Navigation

Повеќе

КОРОНА ЗАКЛУЧУВАЊЕТО ВО ШАНГАЈ СЕ ПРОДОЛЖУВА НА НЕОДРЕДЕНО ВРЕМЕ

Заклучувањето во Шангај е продолжено на неодредено време, потег што фрла дополнителна несигурност врз кинеските ланци на снабдување, бидејќи се

Повеќе

АЗИСКИТЕ БРОДОВЛАСНИЦИ СЕ ПРЕД ЕВРОПСКИТЕ

Кинеските компании ја удвоија својата флота за десет години и станаа втор најголем фактор во бродскиот прекуокеански транспорт. Според најновиот

Повеќе

ДАЛИ ЦЕНИТЕ НА КОНТЕЈНЕРСКИОТ ТРАНСПОРТ ЌЕ СЕ ВРАТАТ НА НИВОТО ПРЕД КОРОНАТА?

Зголемената побарувачка за цела лепеза на стоки, недостигот на контејнери, пренатрупани пристаништа, премалку бродови, но и тешкотиите во обезбедувањето работна

Повеќе

КИНЕСКАТА СТРАТЕГИЈА „НУЛТА-КОВИД“: НОВ УДАР ЗА СВЕТСКАТА ТРГОВИЈА

Кинеското раководство е решено да го потисне секое жариште на короната – масовни тестирања, строг карантин, остри мерки. Со овие

Повеќе

ДАЛИ КОНТЕЈНЕРСКИТЕ ПРЕКУОКЕАНСКИ ПРЕВОЗНИЦИ МАНИПУЛИРААТ СО ПАЗАРОТ

Ова го објави сајтот theloadstar.com. Во тужбата со вредност од 600.000 американски долари поднесена до Федералната поморска комисија (ФМЦ) минатата

Повеќе

ХАПАГ ЛОЈД ИНВЕСТИРА ПОЛОВИНА МИЛИЈАРДА ДОЛАРИ ВО НАБАВКА НА КОНТЕЈНЕРИ ВО 2021 ГОДИНА

Хапаг Лојд прави една од најголемите набавки на контејнери во својата историја. Станува збор за 150.000 TEU стандардни и фриго

Повеќе

КОНТЕЈНЕРСКИ БРОД ИЗГУБИ СКОРО 2.000 ТРАНСПОРТНИ ЕДИНИЦИ ВО ПАЦИФИЧКАТА БУРА

ТОКИО (Ројтерс) – Скоро 2.000 контејнери од бродот управуван од NYK Shipmanagement од Јапонија се изгубени или оштетени кога го

Повеќе

ОТПОРНОСТА НА БРОДСКИОТ ПРЕВОЗ НА КРИЗАТА

Францускиот бродски превозник ЦМА ЦГМ (CMA CGM) објави стабилни финансиски резултати за првиот квартал на 2020 година, а претседателот и

Повеќе

ВО МАЈ СЕ ОЧЕКУВА ВРВОТ НА КРИЗАТА ВО БРОДСКИОТ ПРЕВОЗ

Аналитичарите очекуваат дека во наредните 5 недели ќе има најголем број откажани пловења по главните морски линии. Ова е забележано

Повеќе