ХЈУНДАИ ЗАПОЧНА СО ИСПОРАКА НА ПРВИТЕ КАМИОНИ НА ВОДОРОД ВО ЕВРОПА

Првите 10 влечни единици се транспортираат за Швајцарија, а Хјундаи сака да извезе 50 до крајот на оваа година. Во следните 5 години – дури 1.600.

Јужнокорејската компанија објави дека ќе изврши толку голема нарачка за трактори на ќелии со водородно гориво, во октомври минатата година.

1.600 камиони Xcient ќе одат за швајцарската компанија H2 Energy, која е специјализирана за производство и снабдување со водород од обновливи извори.

Компанијата ќе ги стави на располагање камионите на своите клиенти (на пр. Оператори на бензински станици и за малопродажни компании) врз основа на плаќање по употреба.

400 км сега, повеќе во иднина

Камионите Xcient се напојуваат со систем на горивни ќелии од 190 киловати. Опсегот на возење е околу 400 км на едно полнење гориво. Ова е за почеток: Хјундаи Мотор развива трактор-влекач која ќе биде во можност да помине 1.000 километри со едно полнење.

Времето за полнење гориво на Xcient трае околу 8-20 минути. Возилото достигнува максимална брзина од 85 км на час.

Профитабилен во Швајцарија

Како што истакнуваат од Хјундаи, „технологијата на горивни ќелии е особено добро прилагодена за комерцијална испорака и логистика, заради долги растојанија што може да ги помине и кратките времиња на полнење со гориво“.

Ова не е нова технологија. Уште во 2019 година, експертите ја видоа иднината на транспортот во него. Според Јорик Лиген од универзитетот за технологија во Лозана (EPFL), ова решение се очекува да го револуционизира камионскиот транспорт и овие иновации ќе бидат широко достапни во следните 5 години.

Сепак, медиумите посочуваат дека Хјундаи бил првиот што започнал со производство на камиони со водороден погон во големи размери. Ја избра Швајцарија како свое место на експанзија во Европа. Не без причина. Таму возилата со нулта емисија (на кои припаѓа Xcient) не подлежат на данок на патишта (LSVA).

Ова го прави користењето на камиони со водород како профитабилен. Трошоците за транспорт на километар за камион со горивни ќелии се скоро исти со оние направени при употреба на обичен дизел камион, објаснуваат од компанијата.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *